6 C
Скопје

ЕУ ги ревидира правилата за патување: Олабавени рестрикциите за шест земји, меѓу нив и Руанда

Советот на Европската Унија (ЕУ) денеска прифати да ги олесни рестрикциите за патувања од и кон шест земји врз основа на епидемиолошката состојба. Станува збор за граѓаните на Австралија, на Нов Зеланд, на Руанда, на Сингапур, на Јужна Кореjа и на Тајланд.

ЕУ ги ревидира правилата за патување кон трети земји на секои две недели врз основа на еволуцијата на епидемиолошката состојба.

Што се однесува до Кина, Хонгконг и Макао, ЕУ е во исчекување на реципроцитетни мерки пред да одобри укинување на рестрикциите.

Олеснувањата важат за земјите од ЕУ и за четирите Шенген партнери – Исланд, Норвешка, Швајцарија и Лихтенштајн.

Прочитајте и...  Виц на денот: Крадец

Поврзани вести

Стефоска: Охрид треба да биде стратешка цел и грижа на сите

Слободен печат

Започна евакуацијата на жителите: Нов силен земјотрес со јачина од 8,0 степени близу Нов Зеланд

Слободен печат

ВИДЕО: Почина пензионираниот владика Атанасије

Илинка Иљоска

Николовски: Не гледам јасен бенефит од графата за етничка припадност

Слободен печат

Италија ги одложува локалните и регионални избори: Драстично е зголемен бројот на новозаболени од ковид- 19

Слободен печат

Бројот на случаи на ковид-19 во светот надмина 116 милиони лица

Слободен печат

Остави Коментар