23 C
Скопје

Tag : двојно државјанство

Вести Македонија Некатегоризирано Слајдер

Мицевки за Слободен печат: Во ВМРО-ДПМНЕ нема пратеници со двојно државјанство

Дестан Јонузи
Координаторот на пратеничката група на опозициската ВМРО-ДПМНE, Никола Мицевки во изјава за Слободен печат вели дека нивниот предлог-закон кој предвидува пратениците да имаат само македонско...
Вести Свет

Франција и Шпанија потпишаа конвенција за двојно државјанство

Слободен печат
Франција и Шпанија потпишаа конвенција за двојно државјанство, се наведува во завршната изјава на 26-тиот Француско-шпански самит, што се одржа во Монтобан под раководство на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

План „Б“ за амбасадори со двојно државјанство

Лука Андреев
Да не избрзуваме кога се зборува за темата со двојните државјанства на амбасадорите, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, потсетувајќи на значењето на македонската дијаспора...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Двојното државјанство нема да е пречка за амбасадорската функција

Лука Андреев
Можноста за именување амбасадори со двојно државјанство по скратена постапка влегува во Собранието. Измените и дополнувањата на Законот за надворешни работи кои се на предлог...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Османи контра Димитров – повлечен предлог Законот за надворешни работи

Лука Андреев
Падна во вода предлог законот за надворешни работи, кој во февруари требаше да се најде во собраниска процедура, откако го помина владиниот филтер. Тогашниот министер...
Вести Регион Свет

Дачиќ бара отворање на прашањето за двојно државјанство со Црна Гора

Слободен печат
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ смета дека ќе биде тешко да се одложи пописот на населението во Црна Гора и смета дека е...
Вести Македонија

Македонски граѓани со двојно државјанство вратени од аеродромот во Софија, следи домашна изолација

Слободен печат
Македонски граѓани со двојно државјанство меѓу кои и 12 сезонски работници од Делчево и Струмица, биле вратени од софискиот аеродром пред поаѓање за Цирих. Како...
Вести Свет

Норвешка од следната година ќе дозволува двојно државјанство

Слободен печат
Норвешката Влада од 1 јануари 2020 година ќе го дозволува двојното државјанство. Странските државјани кои ги исполнуваат условите ќе можат да добијат норвешко државјанство без...
Вести Свет

НЕМА НАЗАД ЗА ТЕРОРИСТИТЕ: Данска дозволи одземање на државјанството на поранешните борци на Исламска држава

Слободен печат
Данскиот парламент одобри закон со кој луѓето со двојно државјанство кои се бореле за терористичката група Исламска држава (ИД) во Сирија и Ирак да им...
Вести Свет

Лондон ги предупредува граѓаните со британско-иранско државјанство

МИА Агенција
Велика Британија ги советува граѓаните кои имаат двојно, британско-иранско, државјанство да избегнуваат патување во Иран, оценувајќи дека тие се соочуваат со неприфатливо висок ризик да...