Tag : Драгица Најческа

Вести Култура

„Потрага по скриеното“, нова збирка раскази на Драгица Најческа

Слободен печат
Неодамна излезе од печат најновата збирка раскази на нашата писателка Драгица Најческа. „Потрага по скриеното“ е збирка од шеснаесет раскази дискретно поделени во неколку целини...
Култура Магазин слајдер

Драгица Најческа, прва жена романописец во Македонија: Жените потешко изборуваа простор во своите животи за занимавање со литература

Јасмина Кантарџиева Димков
По педесет години од првото издание на романот „Пеперутка со натопени крилја“ од писателката Драгица Најческа, годинава романот повторно се врати во живот, во издание...