Tag : документарец

Културен печат

Скопје синема сити: Крај со „Зборови за љубовта“

Тони Димков
Проекцијата на филмот „Мериен и Леонард: Зборови за љубовта“ за Леонард Коен и неговата муза Мериен Илен, која инспирирала многу од неговите песни, на 3...
Магазин Магазин слајдер Слајдер Сцена

Ги освои сите главни награди, но успеа да го освои и светот без голотија – Били Ајлиш објавува документарец за својот живот (ВИДЕО)

Слободен печат
Тинејџ ѕвездата Били Ајлиш најави документарец за својот живот наречен „The World’s a Little Blurry”, кој својата премиера ќе ја има во февруари следната година....
Забава Магазин Магазин слајдер

Македонска премиера на докуменатрецот „Њујорк:Аџилак“, разговор со д-р Славчо Ковилоски, професор и режисер: Хип-хоп културата несвесно е влезена во нашето секојдневие

Јасмина Кантарџиева Димков
Вечерва, (19 септември) со почеток во 22 часот, на отворениот кино-парк „Ибни Пајко“ во Скопје, во составот на Филмскиот фестивал „Синедејс“, македонска премиера ќе има документарниот хип-хоп филм...
Ви Препорачуваме Магазин Филм и ТВ

Гардијан: „Медена земја“ ќе добие Оскар за најдобар документарец

Слободен печат
Критичарот на „Гардијан“ Питер Бредшоу, кој воедно е и еден од најдобрите филмски критичари во светот, ги искажал своите предвидувања за тоа кој ќе ги добие оскарите...
Вести Свет

ДОКУМЕНТАРЕЦ ЗА ГРЕТА ТУНБЕРГ: Приказната за активистката против климатски промени во 2020 година на големото платно

Слободен печат
Документарен филм за Грета Тунберг е највен за идната година. Приказната ќе ја следи шведската тинејџерка од првиот ден од нејзината борба против климатските промени,...
Вести Македонија

ШВЕРЦЕРИ СО ДОКУМЕНТАРЕЦ: Нека знаат со кого си имаат работа (ВИДЕО)

Слободен печат
Навивачката група Шверцери на својот Јутјуб канал, по повод 30 години од создавањето на оваа навивачка група, објави документарен филм. Во 30-минутниот документарец тие споделуваат...
Вести Култура

„Медена земја“ и Атиџе наградени на Избор на критиката за документарци во САД

Слободен печат
Македонскиот кандидат за Оскар, „Медена земја“, се закити со две награди на Избор на критиката за документарци во САД (Critics’ Choice Documentary Awards), кои беа...
Вести Култура

„Медена земја“ – номиниран за најдобар документарец на „Европските филмски награди“

Слободен печат
Денеска (9 ноември) во Севиља, Шпанија беше соопштено дека македонскиот документарец е меѓу петте кандидати за наградата – најдобар европски документарец за 2019 година. На...
Останатo Спорт

Фејсбук снима документарец за Ѓоковиќ

Слободен печат
Главните кадри се направи се направени на „Другаријада“, која по седми пат ја организира фондацијата Новак Ѓоковиќ, а на филмот работи екипа од Велика Британија....
Магазин Филм и ТВ

Новиот документарец ги открива последните денови на Робин Вилијамс: „Го губеше разумот и беше свесен за тоа“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Филмот под наслов „Робин Вилијамс: Кога смеата ќе запре“ ќе ги воведе гледачите директно во борбата на славниот актер со симптомите на болеста од која...