7 C
Скопје

Tag : дијабетес

Здравје Магазин Магазин слајдер

Не игнорирајте ги! Први симптоми на дијабетес

Слободен печат
Симптомите на дијабетес се многу често маскирани. Најчес тип е дијабетес тип 2, кој може да биде предизвикан од прекумерна телесна тежина, физичка неактивност, висок...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Алармантно: 27-годишно момче едвај спасено во прилепската болница, зел нерегистриран лек за дијабетес, докторите предупредуваат

Слободен печат
Д-р Златко Савоски, специјалист интернист и еднокринолог од прилепската болница, на неговиот фејсбук-профил, апелира до Министерството за здравство, МВР и останатите релевантни фактори да испитаат...
Вести Свет

Лоши вести за дијабетичарите – новото истражување ги става во голем ризик од коронавирусот

Слободен печат
Во американскиот Центар за контрола на заболувањата и профилактика забележале дека пациентите дијабетичари со коронавирус имаат шест пати повеќе потреба од хоспитализација, додека ризикот за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Наместо „Мој термин“, виртуелни лекарки консултации на „Скајп“

Мими Шушлеска Петкова
Вонредната состојба во државата заврши, но во здравствениот систем се уште трае поради што и понатаму се одложуваат лекарките прегледи на пациентите кои не се...
Вести Свет Слајдер

Научниците со застрашувачки податоци: Коронавирусот предизвикува една хронична болест

Слободен печат
Новите откритија поврзани со последиците од заболувањето од коронавирусот ги загрижија научниците. Наводно, како што во петокот предупредија експерти од областа на науката, Ковид-19 предизвикува...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Намалете го шеќерот без лекови: 4 рецепти од народната медицина

Слободен печат
Зголемената количина шеќер во крвта доведува до дијабетес и негови компликации. Покрај тоа, предизвикува нарушувања во работењето на црниот дроб и на урогениталниот систем, предизвикува...
Здравје Магазин

Истражување покажа кој тип дијабетес е пофатален во комбинација со коронавирусот

Слободен печат
Луѓето со дијабетес тип 1 имаат поголема веројатност да починат од ковид-19 од оние со тип 2, според истражувањето на британската Национална здравствена служба (НХС),...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Препознајте ги симптомите на дијабетес кај децата

Слободен печат
Имунолошкиот систем го штити човекот од вируси и бактерии. Но, некои поединци имаат имунолошки систем кој не функционира најдобро, како во случајот на дијабетес кај...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Лекарите го открија најраниот симптом на дијабетес: Ова е јасен знак дека шеќерот го уништува телото

Слободен печат
Ако овој симптом се забележи навреме, дијабетесот може да се држи под контрола. Симптоми на дијабетес тип 2 вклучуваат замор, необјасниво губење на тежината и...
Жена Здравје Магазин Магазин слајдер

Дијабетесот, децата, гојазните и коронавирусот: Разговор со д-р Искра Битоска

Јасмина Кантарџиева Димков
Гојазните луѓе, како и луѓето со дијабетес, треба строго да се придржуваат до сите превентивни мерки кои се препорачани од СЗО, односно од Министерството за...