16 C
Скопје

Tag : депозити

Вести Економија

Раст на депозитите и кредитите во февруари 2021 година

Слободен печат
Во февруари вкупните депозити на годишна основа се зголемени за 7,1 отсто, при речиси еднаков раст на депозитите кај двата сектора. На годишно ниво, вкупните...
Ваши финансии - Спонзорирана категорија

Водич за раст – неколку совети за вашиот стартап

СП.
Како основач на вашиот стартап, лесно можете да се изгубите во секојдневните одлуки, големи и мали – кои ви трошат часови од вашата иднина. Понекогаш...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ниедна вакцина за ковид-19 не е регистрирана во Македонија, ама МАЛМЕД уверува – ќе биде лесна работа!

Мирослава Бурнс
Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства Лирим Шабани за Слободен печат вели дека во Македонија не е регистрирана ниедна вакцина за ковид 19,...
Вести Економија Слајдер

Светски ден на штедењето: Македонските граѓани чуваат над 418 милијарди денари во банките

Слободен печат
Македонските граѓани во банките низ земјава чуваат 418,644 милиони денари. Поголем дел од депозитите се однесуваат на физички лица, а помал на корпоративниот сектор. Податоците...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Кризата засега не влијае врз депозитите: Граѓаните не чепнале по заштедите, ама бараат повеќе кредити

Весна Дамчевска
Минимален раст на износот на парите што го имаат граѓаните во банките, во август во однос на јули, евидентира Народната банка. Домаќинствата на сметките во...
Вести Економија

Склучен договор со банките за обештетување на осигурените депозити од „Еуростандард банка”

Слободен печат
Фондот за осигурување на депозити денеска соопшти дека е склучен договор со банките за обештетување на осигурените депозити од „Еуростандард банка”. „Во текот на следните...
Вести Економија Слајдер

НБ: Што побрзо завршување на процедурите за обесштетување на депозитите на граѓаните од „Еуростандард банка“

Слободен печат
По известувањето од Основниот граѓански суд Скопје дека е усвоен предлогот за отворање на стечајна постапка над „Еуростандард банка” АД Скопје и дека е определен...
Вести Економија

Фондот за осигурување на депозити во рок од 20 дена ќе почне со обесштетување на депонентите на Еуростандард банка

МИА Агенција
Фондот за осигурување на депозити упати известување до физичките лица – депоненти на „Еуростандард банка” АД Скопје дека обесштетувањето по основ на вкупни депозити кои...
Вести Економија

Годинава забележан раст на вкупните кредити од 6,6%

Слободен печат
НБРМ ги објави статистичките податоци за месец јуни кои се однесуваат на растот на депозитите и вкупните кредити како во јавниот сектор така и во...
Вести Економија Слајдер

Продолжува трендот на намалени каматни стапки за кредити

Слободен печат
Каматната стапка на кредитите во мај просечно изнесува 4,83 отсто и претстаува продолжување на трендот на намалување од 0,03 процентни поени на месечно и 0,37...