Tag : Давос

Вести Економија Слајдер

Интервју со Аријана Коскарова: Младите не мора да се селат, од секаде може да направат успешна приказна

Триесетгодишната Аријана Коскарова е единствената што годинава успеа да биде на Светскиот економски форум во Давос. Од Македонија минатата година, по 15 години паузирање, во...
Вести Ви Препорачуваме Економија

„Доктор Пропаст“: Крипто-пандемијата е полоша од коронавирусот

Слободен печат
Годинава фокусот на економскиот форум во Давос беше на климатските промени, а ќе се памети и по конфликтот на релација Доналд Трамп-Грета Тунберг. Економистите во...
Вести Свет

Тунберг: Барањата за промени беа целосно игнорирани од светските лидери

Слободен печат
Шведската активистка Грета Тунберг, која присуствуваше и зборуваше на настаните на Светскиот економски форум во швајцарското одморалиште Давос, рече дека нејзините повици за намалување на...
Вести Свет

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени – постои реална закана за опстанокот на човештвото

Слободен Печат
Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш изјави дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени. Вели дека се ќе биде уништено ако...
Вести Свет

Социјалните мрежи станаа расадник на екстремизмот, тврдат експерти во Давос

МИА Агенција
Социјалните мрежи станаа расадник на екстремизмот кој се користи за поткопување на демократијата, заклучи експертска група во Давос и повика на реформи што ќе ја...
Вести Свет Слајдер

Испукан солзавец и водени топови: Насилни протести во Цирих против форумот во Давос

Слободен печат
Швајцарската полиција испука солзавец и употреби водени топови и гумени куршуми во судир со демонстранти во Цирих, кои направија огномет и фрлаа со шишиња за...
Вести Свет

Помпео е подготвен да сведочи во процесот за отповикување на Трамп

Слободен Печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека е подготвен да сведочи во процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп доколку има законска обврска....
Вести Свет

Швајцарската полиција уапсила руски разузнавачи во Давос

Слободен печат
Швајцарската полиција минатиот август уапсила двајца руски разузнавачи во Давос, за кои се претпоставува дека подготвувале шпионски активности за време на годинашниот Светски економски форум....
Вести Свет

Папата Франциск ги повика учесниците во Давос да се посветат на луѓето, а не на профитот

Слободен печат
Папата Франциск ги повика влијателните учесници на Светскиот економски форум во Давос во центарот на јавната политика да ги стават луѓето, а не профитот. Во...
Вести Свет

Трамп панелот на климатски промени во Давос го искористи за предизборен говор

Слободен печат
Денес во Давос, Швајцарија, се одржува годишниот собир на Светскиот економски форум (СЕФ). Меѓу говорниците на панелот беше и младата активистика од Шведска, Грета Тунберг,...