Tag : Цензура

Вести Свет

По примерот на Твитер и Снепчет го прекина објавувањето на видео-пораките на Трамп

Слободен печат
И социјалната платформа „Снепчет”, следејќи го примерот на Твитер, одлучи да му го ограничи пристапот на американскиот претседател Доналд Трамп, и да го стопира објавувањето...
Вести Свет

Унгарските медиуми се жалат на цензура

Слободен печат
Државните органи одговараат само на избрани прашања од избрани новинари, а лекарите се плашат да зборуваат поради страв од казна, изјавија опозициски новинари од Унгарија...
Спорт Фудбал

ЦЕНЗУРА ВО АНГЛИЈА: Премиер лигата забрани емисии за намалување на плати и прекин на првенството

Слободен печат
Челниците на Премиер лигата им пратиле меил на носителите на ТВ правата за натпреварите во Премиер лигата во кои напоменуваат дека коментарите кои се однесуваат...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Инстаграм ја цензурираше Јелена Ѓоковиќ: „Шири лажни вести“ за коронавирусот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски
Инстаграм ги цензурираше објавите на Јелена Ѓоковиќ, сопругата на тенискиот ас Новак Ѓоковиќ. Јелена на Инстаграм објавила видео од еден американски доктор кој ширењето на...
Вести Свет Слајдер

Како Кинезите со шифрирани пораки ја избегнуваат интернет-цензурата за коронавирусот

Слободен печат
Граѓаните на Кина наоѓаат најразлични начини на социјалните мрежи за да ја критикуваат владата и претседателот Си Џинпинг поради новиот смртоносен коронавирус кој се шири...
Вести Македонија

Македонските граѓани имаат малку ограничувања на интернет

Слободен Печат
Според истражувањето за „Интернет цензура 2020″, под наслов „Глобална мапа на Интернет рестрикции”, Македонија се наоѓа во групата со малку онлајн ограничувања. Земјава е оценета...
Вести Свет

„Фридом хаус“: Сè повеќе влади отвораат лажни профили за да манипулираат на социјалните медиуми

Слободен печат
Слободата на интернет е загрозена од дигиталниот авторитаризам проникнат низ целиот свет, додека репресивните режими, политичари и партиски активисти со автократски тенденции ги користат социјалните...
Еспресо Шоу биз

Познатата пејачка Сенидах ја крена маичката и ги покажа градите (ФОТО)

Слободен печат
Една од најпопуларните пејачки во моментов на Балканот, Сенидах ги изненади своите 348.000 фанови на Инстаграм со последната фотографија која ја објави. Атрактивната пејачка ја...
Вести Свет

ПУТИН започна со промените за ЦЕЛОСНА ИЗОЛАЦИЈА на Русија?

Слободен печат
Претходно оваа година, рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот за рускиот Интернет (РуНет), со цел да ја заштити инфрастуктурата за комуникации на земјата, доколку...
Вести Свет

ЦЕНЗУРА НА ЦЕНЗУРАТА: Твитер ги блокираше профилите на кубанските медиуми

Слободен печат
Американско-кубанскиот уметник Коко Фуско оваа „акција“ ја нарече „цензура на цензурата“....