1 C
Скопје

Tag : бура

Вести Свет

Првични проценки по бурата „Филомена“: Штетата од снегот во Мадрид е најмалку 1,4 милијарди евра

Слободен печат
Штетата што ја претрпе главниот град на Шпанија од незапамтеното количество на снег во минатиот викенд е најмалку 1,4 милијарди евра, објавија денеска градските власти...
Вести Свет Слајдер

СНЕЖНА БУРА „ФИЛОМЕНА“ БЕСНЕЕ ВО ШПАНИЈА: Вонредна состојба во Мадрид

Слободен печат
Обилните снежни врнежи од невремето „Филомена” ги ставија во вонредна состојба Мадрид и други делови на Шпанија, поради тоа што е нарушен сообраќајот и принудени...
Вести Свет

ВИДЕО: Бурата Крован го погоди Филипини, загинаа девет лица

И.И.
Девет лица загинаа во поплавите и свлечиштата предизвикани од тропската бура Крован на Филипините, соопштија денеска локалните власти, пренесува ДПА. Шест од жртвите се удавија...
Ви Препорачуваме Магазин Магазин слајдер Сцена

ФОТО: Фотографијата на Џо Бајден од младоста предизвика бура на интернет – Вака изгледал новиот претседател на Америка!

Слободен печат
Џо Бајден официјално стана 46-от американски претседател, но еден детал овие денови, го одвлече вниманието од неговата политика и победа. Демократскиот кандидат Џо Бајден на изборите...
Вести Свет

Невреме во САД: Бурата „Ета“ удри на Флорида со ветришта од 100 км./ч.

Слободен печат
Градовите во јужна Флорида се погодени од тропската бура „Ета“, а една од најпогодените урбани области е Форт Лодердејл. Многу домови се поплавени, а водата не...
Вести Свет

Затворени плажи, тест пунктови за ковид, јавен превоз: Евакуација на Флорида поради бурата „Ета“

Слободен печат
Американската држава Флорида ги затвори плажите, пунктовите за тестирање на коронавирус и јавниот превоз и нареди евакуација на голем број луѓе по закана на тропската...
Вести Свет

Бурата Ета се упати кон Куба

Кубанскиот метеоролошки институт денеска предупреди дека ќе има пороен дожд и поплави во време кога бурата Ета се движи кон север кон карипскиот остров и е на...
Вести Свет

Бурата Ета усмрти околу 100 луѓе во Централна Америка

Слободен печат
Околу сто луѓе загинаа откако бурата Ета ја погоди Централна Америка. Голем број од жртвите биле затрупани во своите домови поради лизгање на земјиштето. Ета...
Вести Свет

ВИДЕО: Најмалку 50 жртви во бурата Ета во Гватемала

И.И.
Најмалку 50 лица загинаа во Гватемала во поплавите и свлечиштата предизвикани од бурата Ета. Pray for Guatemala, pray for Central America😞🙏 pic.twitter.com/dz4WbUSkXp — Wendy (@wuuthng45) November 5,...
Вести Свет

Тропска бура во Мексико: Шест лица загинаа, илјадници се евакуирани

Слободен печат
Шест лица загинаа во силната тропска бура што го погоди југоисточниот дел на Мексико и полуостровот Јукатан, а илјадници луѓе се евакуирани. Агенцијата за цивилна...