4 C
Скопје

Tag : бугари

Вести Македонија Слајдер

Османи на Бугарите им прави место во македонскиот Устав

Соња Христовска Угриновска
Министерот за надворешни работи Бујар Османи им понуди на Бугарите во Македонија место во Преамбулата на Уставот, иако во досегашните преговори Софија не побарала нешто...
Вести Македонија

Чепреганов за СП: Нека кажат Бугарите што е фалсификувано и нека покажат оригинали

Историчарот Тодор Чепреганов го отфрла тврдењето на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски дека македонската историографија крие факти, како и неговите тези. – Во многу документи, книги...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Симовски за СП: На пописот Бугарите може слободно да се изјаснат

Соња Христовска Угриновска
Има графа за попишување на Бугарите на пописот, вели директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски за „Слободен печат“ запрашан да ја коментира изјавата...
Вести Македонија Слајдер

Гаф на Османи, на пописот има графа „Бугари“

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Бујар Османи утрово ги повика преставниците на бугарското малцинство во земјава да се јават во надлежните институции и да побараат графа...
Вести Македонија Слајдер

Захариева: Заплашуваат Бугари и во 21 век не им ги признаваат правата на самоопределување

Слободен печат
Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, изјави денеска за БНТ, Екатерина Захариева, вицепремиер и министер за надворешни работи...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Статистика: Никој не ги спречува Бугарите да се попишат

Соња Христовска Угриновска
Бугарите во Македонија на претстојниот попис можат слободно да ја изразат својата бугарска етничка припадност и во тоа нема никој да ги спречи, но нема...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Бугарија бара да се попишат македонските Бугари

Соња Христовска Угриновска
Бугарија на прагот на нивната предизборна кампања му „фрли око“ на нашиот попис и бара да бидат пребројани и Бугарите во Македонија, а вицепремиерите Екатерина...
Вести Македонија

МД „Илинден”: Крајно некоректно е албанскиот министер Цакај сопствените жители Македонци да ги нарекува Бугари

Слободен печат
Македонско друштво „Илинден”-Тирана изразува разочарување во врска со изјавата на овластениот албански министер за Европа и надворешни работи, Гент Цакај, дадена на средбата со бугарската...
Вести Македонија

МД„Илинден”: Во Албанија ниту имало, ниту има Бугари, ние сме Македонци со мајчин македонски јазик

Слободен печат
Македонското друштво „Илинден”-Тирана  реагира и го осудува, како што наведува во пишана реакција, навредливото однесување на бугарскиот европратеник и потпретседател на европарламентарната група на Европската...
Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

Кој ја продава Македонија!

Љубиша Николовски
Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев излезе со предлог Бугарските власти конечно да ги објават имињата на сите Бугари во Македонија. Според него има повеќе од 150.000...