6 C
Скопје

Tag : Благојче Атанасоски

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Атанасоски: Приведувањето на Рашковски, доказ дека климата е сменета – судиите и обвинителите се ослободија од стравот да гонат високи владини функционери

Слободен печат
Нашата јавност не е научена да се апсат функционери од актуелна владејачка гарнитура, во моментот додека нивната партија е на власт. Обично секогаш сме имале...
Колумни

Во залез ерата на Борисов, Трифонов е новиот зрак на надеж

Благојче Атанасоски
Завршија и тие долгоочекувани кај нас редовни бугарски парламентарни избори, но по нив толку се измешаа картите на бугарската „покерско“ политичка маса, што веднаш тамошните...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Атанасовски: Повиците за бојкот на пописот се антидржавен чин

Лука Андреев
Според политикологот Благојче Атанасовски, спроведувањето на пописот е неопходно и, како што вели, државата веќе има искуство со организирање масовни операции во услови на пандемија...
Колумни

Македонскиот пат до пеколот

Благојче Атанасоски
Во држава во која политичката борба, наместо со аргументи и џентлменство во партиско-политичкото функционирање, се води со најпримитивни, најдолни и елементарно некултурни методи и реторика,...
Вести Македонија Слајдер

Давањето предлози во предизборие е погрешна стратегија

Соња Христовска Угриновска
Историските дилеми, обвинувања за фалсификати и различните толкувања се дискутираат и се решаваат на научни собири, не со политички изјави и лажни обвинувања, а бугарското...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Атанасоски за СП: Зарем Бугарите се Грци штом некогаш официјален јазик им беше грчкиот?

Политикологот и историчар Благојче Атанасоски вели дека е поборник да се говори историската вистина и дека македонската историографија сокрива факти кои не ни одат во...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Атанасоски: Спроти изборите, од Бугарија можеме да очекуваме сè порадикални, понеумесни и поневеројатни изјави

Соња Христовска Угриновска
Во пресрет на изборите во Бугарија, можеме да очекуваме сè порадикални, понеумесни и поневеројатни изјави од сите политички чинители кај нашиот источен сосед, а особено...
Колумни

Панонскиот морнар отплови кон вечноста!

Благојче Атанасоски
Смртта на панонскиот морнар, новосадскиот пејач и кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, како никогаш порано во тага го обедини сиот духовен/културолошки  простор на поранешната заедничка држава Југославија....
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Атанасоски за СП: „Крвавото Коледе“ е еклатантен пример на „забранета историја“ кај нас

Соња Христовска Угриновска
Според политикологот и историчар Благојче Атанасоски, Македонија и Бугарија треба искрено да работат и да се расветлат некои историски настани, со цел да се гради...
Колумни

Отпишаните од Македонија!

Целосната девастација и дезавуирањето на институциите на системот кај нас во последните три децении, колку што сме независна и самостојна држава, што би се рекло,...