Tag : берзи

Вести Економија

Златото и понатаму доминира на берзантските тргувања

Слободен печат
Инвеститорите и понатаму на златото гледаат како на сигурно пристаниште и интересот за овој благороден метал станува се поголем со цел да се намалат ризиците...
Вести Економија

Еврото го задржува 21 – месечниот максимум во однос на доларот

Слободен печат
На денешното тргување на светските берзи во фокусот на инвеститорите беа валутните пазари, при што европската валута достигна максимум кој беше забележан кон крајот на...
Вести Економија

Еврото падна на најниско ниво за 18 месеци

Слободен печат
Влијанието на еврото на меѓународните пазари за валути ослабна и забележа најголем пад за 18 месеци, додека доларот забележа зајакнување бидејќи инвеститорите не сакаа да...
Вести Економија

Европските берзи зајакнаа по „историскиот договор“

Слободен печат
Индексите на европските берзантски фјучерси утрово забележаа пораст откако лидерите на Европската унија постигнаа „историски“ договор за планот за опоравување на економијата. Претседателот на Европскиот...
Вести Економија

Азиските берзи го следат растот на „Wall street“ – инвеститорите се надеваат на вакцина и поттикнувања

Слободен печат
На азиските берзи денеска беше забележан раст на акциите, исто како и на „Wall street“ еден ден претходно, бидејќи инвеститорите се оптимисти за новите потенцијални...
Вести Економија

Преговорите во Брисел причина за пад на берзантските индекси

Слободен печат
Преговорите на земјите членки на ЕУ што се одржуваат веќе неколку дена во Брисел влијаат врз движењата на берзите, берзантските индекси забележаа пад бидејќи челниците...
Вести Економија

Индексите на „Wall street“ со благ пад по две недели

Слободен печат
На „Wall street“ во текот на вчерашниот ден берзантскигте индекси забележаа пад, бидејќи паднаа цените на акциите на неколку технолошки гиганти и бидејќи инвеститорите се...
Вести Економија

Кои се петте сектори отпорни на кризата: Еве што покажуваат резултатите од „Wall street“

Слободен печат
На тргувањето на „Wall street“ во вторникот беше забележан пораст на најважните индекси, при што Дау Џонс за повеќе од 500 бодови, благодарение на зголемениот...
Вести Економија

Корона вирусот ја разори американската економија – доларот во длабок минус

Слободен печат
На светскиот пазар за валути вредноста на доларот во однос на останатите највлијателни светски валути забележа пад трета недела со ред, додека курсот на јенот...
Вести Економија

Доларот и понатаму под притисок бележи слаб пад

Слободен печат
По тринеделен пад, на пазарот со валути индексот на доларот и понатаму е под притисок, бидејки инвеститорите вложуваат во ризични валути и очекуваат, што се...