13 C
Скопје

Tag : Авиокомпании

Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Саздовски: Во Македонија секоја година расте интересот за летањето

Слободен печат
Големите авиокомпании изгубија дел од патниците, но добија во карго транспортот кој стана супер популарен, но исто така обемот во пари е далеку помал. Авио...
Вести Свет

Истражување на британските авиокомпании: Брзите тестови подеднакво ефикасни како и карантинот

Слободен печат
Брзи антигенски тестови по враќањето на патниците од патување можат да бидат подеднакво ефикасни како карантин во запирање на увезените случаи на ковид-19, покажуваат податоците...
Вести Свет

 На многу авиокомпании може да им треба нов пакет финансиска помош: Бритиш ервејс ја заврши 2020 година со загуба од 7,4 милијарди евра

Слободен печат
Сопственикот на британската авиокомпанија „Бритиш ервејс” ИАГ соопшти дека ја заврши 2020 година со загуба од 7,43 милијарди евра поради прекинот на патувањата во пандемијата, предупредувајќи дека...
Вести Економија

Проценка на ИАТА: Авиокомпаниите со двегодишна загуба од околу 157 милијарди долари

Слободен печат
Меѓународното здружение за воздушен превоз ИАТА соопшти дека авиокомпаниите, поради вториот бран на пандемијата на коронавирус, оваа и следната година би можеле да претрпат загуби...
Вести Свет

Како последица на ковид-19: Авиокомпаниите со загуба од околу 400 милијарди долари

Слободен печат
Најтешките последици од корона-кризата, според проценки на релевантни меѓународни организации, ги трпат авиокомпаниите и работниците во туристичкиот сектор. Потенцијалната глобална загуба на бруто приходот на...
Вести Економија Слајдер

Дел од негативните ефекти на ковид-19: Затворени 43 авиокомпании, најава за нов бран банкроти

Слободен печат
Работата на авиокомпаниите е под притисок веќе неколку години, но пандемијата на коронавирусот годинава предизвика дополнителен товар. Иако силната државни финансиски поддршки спречија да банкротираат...
Вести Свет

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат
Глобалните авиокомпании денеска побараа патниците да бидат тестирани за коронавирус пред сите меѓународни летови, наместо да им биде наложен карантин или да бидат изложени на...
Вести Економија

Авиокомпаниите очекуваат опоравување на нивниот сектор до 2024 година

Слободен печат
Авиокомпаниите во светот најавија дека опоравувањето на нивниот сектор ќе трае до 2024 година – една година подолго од претходно очекуваното. Тие проценки се за...
Вести Свет

Здравствените експерти со критика до американски авиокомпании кои не се придржуваат до протоколите за работа

Слободен печат
Американските здравствени експерти упатија критики до „Америкен ерлајнс” и другите авиопревозници поради користењето на полните капацитети на авионите, истакнувајќи дека со тоа се испраќа погрешна...
Вести Свет

Преиспитување на законитоста на карантинот, побараа три британски авиокомпании

Слободен печат
Авиокомпаниите Бритиш ервејс, изиЏет и Рајанер покренаа оценка на законитоста на планот за карантин на британската Влада, со барање што побрзо да се спроведе судска...