4 C
Скопје

Tag : антонио гутереш

Вести Свет

Гутереш: Црвен аларм за планетата поради климатските промени

Слободен печат
 Националните климатски цели (НДЦ) не се ни близу до постигнување на она што е дефинирано со Парискиот климатски договор, кој предвидува што е можно повеќе забавување на...
Вести Свет

ОН предупредува дека климатските промени ќе ги зголемат конфликтите

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, предупреди дека климатските промени може да ја зголемат нестабилноста, насилството и конфликтите во светот, јави агенцијата Анадолија. Говорејќи...
Вести Свет Слајдер

Обединети нации: Отпочна процесот за избор на нов генерален секретар, Антонио Гутереш по нов мандат

Слободен печат
Советот за безбедност и Генералното собрание на Обединетите нации го отпочнаа процесот за избор на нов генерален секретар за периодот од 2022 до 2026 година,...
Вести Свет

Гутереш со апел до САД и Иран: Продолжете со заедничка соработка на нукеларниот договор

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш денеска ги повика САД и Иран на заедничка работа за надминување на застојот во примената на меѓународниот...
Вести Свет

Гутереш: Светот се соочува со најтешката економска криза во последните сто години

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ги предупреди денеска светските лидери дека светот не се соочува само со вонредна состојба поради Ковид-19 и со најтешката...
Вести Свет

Гутереш посакува и втор мандат како генерален секретар на ОН

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш (71) им изјави на претставниците на петте постојани членки на Советот за безбедност дека би сакал да добие и...
Вести Свет

ОН усвоија буџет за 2021 година од 3,23 милијарди долари

И.И.
Државите-членки на ОН усвоија буџет во износ од 3,231 милијарди долари за 2021 година. Комитетот на Генералното собрание на ОН надлежен за административни и буџетски...
Вести Свет

Гутереш: Голем број земји не ги почитуваат препораките на СЗО

И.И.
Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш на специјалната сесија на Генералното собрание на ОН посветена на борбата против пандемијата со Ковид-19, истакна дека голем...
Вести Свет

Гутереш по повод Светскиот ден за борба против насилство врз жените: Да ставиме крај на пандемијата на родово-базирано насилство

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН), Антонио Гутереш посочи дека насилството врз жени и девојчиња ширум светот стои на патот на остварувањата на човековите права...
Вести Свет

Гутереш предупредува: Јемен е пред најтешката глад во светот во последните неколку децении

Слободен печат
Јемен во моментот е соочен со непосредна опасност од најлошата глад во светот во последните неколку децении, предупреди денеска генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН),...