6 C
Скопје

Tag : Антикорупциска комисија

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Властите назначуваат директори по старите правила, намерно ли се пролонгира новиот Закон за раководна служба?

Лука Андреев
Со засилено темпо се пополнува третиот ешалон на власта. Но, во директорските фотелји се почесто не седнуваат лица кои биле избрани по пат на јавен...
Вести Македонија Слајдер

Дали партиите со буџетски средства ги финансирале изборните кампањи?!

Лука Андреев
Антикорупциската комисија се сомнева дека пет партии со буџетски средства ги финансирале изборните кампањи, иако за последните избори беше забрането да се префрлаат буџетските пари...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Партиите ќе поминат неказнето за предвреме одржаните митинзи

Лука Андреев
Очекувавме политичките партии да пројават совест и да не функционира се врз основа на казни, изјави членот на Антикорупциската комисија, Катица Николовска, одговорајќи на прашањето...
Вести Македонија

Агенција за филм: Нема конфликт за интереси, антикорупциска ќе ја стопира истрагата

Слободен печат
Инспекцискиот надзор на Министерството за култура што постапуваше по пријавите од страна на Милчо Манчевски, за наводен конфликт на интереси во Агенцијата за филм, како...
Кошарка Спорт

Демант од КФМ: Злоупотребени сме, салата ја добивме од Владата

Слободен печат
Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ) реагира на одлуката на Антикорупцијата комисија (ДКСК) која започна истрага против надворешниот советник на Заев, Даниел Димевски, кој е и...
Кошарка Спорт

Екс претседателот на КФМ и советник за спорт на Заев под истрага на Антикорупционерите

Слободен печат
Минатата година салата и беше дадена на користење на Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ), но сомнително за антикорупционерите е тоа што името на Даниел Димевски...
Вести Македонија Слајдер

Антикорупциска ќе испитува можни злупотреби на службени канцеларии и возила во текот на изборната кампања

Слободен печат
Антикорупциската комисија ќе следи и санкционира евентуални злоупотреби во текот на изборната кампања за предвремените парламентарни избори во однос на користење службени  простории, опрема и...
Вести Македонија

Ивановска-Османи: Усвојување на Националната стратегија ќе биде добар сигнал до ЕК

Слободен Печат
Придонесот на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во испорачување резултати кои ја гарантираат борбата против корупција, а кои ќе бидат дополнителни адути за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

„Свиркачите“ молчат затоа што никој не ги штити

Мартин Богатиноски
Недоволната промоција, немањето политичка волја, недоверба во институциите, но и потребата од соодветна заштита на пријавувачите се главните причини поради кои Законот за укажувачи ретко...
Вести Македонија

Антикорупциска ќе ја продолжи битката со Ѓорге Иванов

Слободен печат
Државната комисија за спречување на корупција на Виш суд ќе ја обжали пресудата на Управниот суд со која треба да ја повлече прекршочната пријава поднесена...