Tag : американска амбасада

Вести Македонија Слајдер

Американска амбасада: Овие избори претставуваат значаен чекор кон демократијата

Слободен печат
Како први избори одржани по влезот на Северна Македонија во НАТО и по поканата за започнување на преговори со ЕУ, овие избори претставуваат значаен чекор...
Вести Македонија

Американската амбасада донираше заштитни средства за организација на изборите

Слободен печат
Амбасадата на САД во земјава денеска на Државната изборна комисија и предаде донација од 50.000 заштитни маски и 10.000 дезинфициенци како помош и поддршка во...
Вести Македонија Некатегоризирано Слајдер

Брнз даде силна поддршка за посветеноста на Владата на реформите, стабилноста и интеграциите во ЕУ и НАТО

Слободен Печат
Силна поддршка за посветеноста на премиерот Оливер Спасовски и на Владата на реформските процеси во земјава, на стабилноста и безбедноста, но и на интеграциите во...
Вести Свет Слајдер

Американската амбасада во Багдад е поголема од Ватикан, изградбата чинеше 700 милиони долари

Слободен Печат
Американската амбасада во ирачкиот главен град, Багдад е најскапа, најголема и најчувана амбасада во светот. За кратко време стана мета на напади од страна на...
Вести Регион

По ЕУ, и амбасадите на Велика Британија и САД бараат формирање на нова косовска влада

Слободен печат
Амбасадата на САД и онаа на Обединетото Кралство во Приштина се придружија на денешното барање на мисијата на Европската унија (ЕУ) во Косово, упатено до...
Вести Македонија

Амбасадата на САД во Атина издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки пред празниците во Грција

Слободен печат
Американската амбасада во Атина, исто како и останатите дипломатски претставништва на САД во Европа, издаде предупредување за зголемени безбедносни мерки во Грција за претстојните празници...
Вести Свет

ДРАМА ВО КАБУЛ: Силна експлозија кај американската амбасада на годишнината од терористичките напади во САД (ВИДЕО)

Слободен печат
Силна експлозија одекнала во Кабул во близина на американската амбасада во Авганистан. Експлозијата се случила неколку часа по полноќ по локално време, на денот на...
Вести Регион

Американската амбасада со видео го објаснува влијанието на реформите во правдата кај Албанците

Слободен печат
Американската амбасада во Тирана објави уште еден пост на Фејсбук во врска со реформите во правосудството. Денеска Амбасадата објасни како ќе функционира и нејзиното влијание...
Вести Регион

Амбасадата на САД во Приштина го поздрави распуштањето на косовскиот парламент

Слободен печат
Амбасадата на САД во Приштина ја поздрави денес одлуката за распуштање на косовскиот парламент оценувајќи го како важен исчекор за формирање нова влада чија цел...
Вести Македонија

Политичарите „кежуал“ на прославата во американската амбасада (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат
По повод денешниот ден на независноста на САД, синоќа во американската амбасада во Скопје, беше одржана голема прослава. По тој повод присуствуваа бројни наши политичари,...