Tag : алжир

Вести Свет

Во Алжир уапсен познат новинар за „кршење на интегритетот и територијата на државата“

Слободен печат
Алжирската полиција го уапси познатиот новинар Калид Драрени, планирајќи да го обвини за „кршење на интегритетот на територијата на државата“, објави организацијата за заштита на...
Спорт Фудбал

И навивачите во борбата против коронавирусот (ФОТО)

Слободен печат
Фудбалот застана ширум светот поради пандемијата на коронавирусот, а ретки се државите каде што уште се применува најспоредната работа на светот. Една од тие држави,...
Вести Свет

И покрај епидемијата на коронавирусот, Алжирците сѐ уште протестираат за промена на системот

Слободен печат
Алжирската полиција го растурила протестниот собир на движењето Хирак и привела околу 20 демонстранти, пренесе агенцијата „Франс прес“. Околу 200 лица денес се собрале во...
Вести Свет

Алжир: Претседателот помилува околу 3.500 осуденици, но не и лица поврзани со протестите

МИА Агенција
Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебун потпиша указ за помилување за речиси 3.500 осудени лица, но мерката не важи за оние уапсени и поврзани со протестно движење...
Вести Свет

Двајца пилоти загинаа при пад на воен авион во Алжир

Слободен печат
Двајца алжирски воени пилоти загинаа при пад на воен авион во провинцијата Ум ел Буаги во Алжир. Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебун потврди на Твитер дека...
Вести Свет

Неколку илјади луѓе во Алжир демонстрираа против властите

Слободен печат
Неколку илјади луѓе се собраа во главниот град на Алжир, барајќи промена на режимот на 48-миот собир на протестното движење. Демонстрантите скандирале „Слободен и демократски...
Ракомет Спорт

Македонија со две победи најдобра на „Трофеј Карпати“

Слободен печат
Денеска во големото финале на турнирот „Трофеј Карпати“ македонската репрезентација го совлада домаќинот Романија со резултат 24:20. Иако после првото полувреме водеа Романците со два...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Граѓаните на Алжир излегоа на улиците: „Не сакаме претседателски избори“

Слободен печат
Во Алжир синоќа повторно имаше антивладини протести поради одржување на претседателските избори, што се закажани на 12 декември. – Нема да има гласање – скандираа...
Вести Свет

ХАОС ВО АЛЖИР: Половина милион луѓе без работа поради затворање приватни фирми поврзани со корупција

Слободен печат
Околу половина милион луѓе во Алжир ги загубија своите работни места поради затворањето на приватни фирми поврзани со корупција. Претседателот на Алжирскиот форум на бизнисмени,...
Вести Свет

СТРАШЕН ПОЖАР ВО ПОРОДИЛИШТЕ ВО АЛЖИР: Загинаа осум НОВОРОДЕНЧИЊА

Слободен печат
Осум новороденчиња загинаа во пожар во породилиште во Алжир, соопштија локалните власти. Локалните електронски медиуми објавија дека пожарот избувнал во четири часот наутро во болницата...