18.8 C
Скопје

Tag : аквадукт

Културен печат

Културно наследство: Заштита за битолското Ислахане и скопскиот Аквадукт

Тони Димков
Министерството за култура, во рамките на најавените приоритети за 2021 година, информираше за превземените активности за заштита на два значајни објекти од областа на културното...
Вести Скопје Слајдер

ВИДЕО| Ацо Костов: Конзервацијата на Аквадуктот ќе чини многу, но ќе биде туристичка атракција

Директорот на Управата за заштита на културно наследство Ацо Костов смета дека прогласувањето на Аквадуктот за споменик од исклучително значење ќе придонесе истиот да биде...
Вести Култура

Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство

Слободен печат
Скопскиот Аквадукт доби највисок степен на заштита на културно наследство од особено значење, соопшти министерската за култура Ирена Стефоска на својот профил на „Фејсбук“. Оваа...
Вести Скопје Слајдер

Аквадуктот изземен од проектот, мора прво конзерваторски да се уреди

Анета Стојковска
Во должината на течението на реката Серава ќе се воспостави зелен коридор и ќе се интервенира секаде каде што е тоа можно со зелени и...
Вести Македонија

Скопскиот аквадукт МЕТА на ВАНДАЛИ: Еден од носечките столбови може да се сруши

Слободен печат
Носечките столбови на скопскиот аквадукт се интензивно оштетени во последниве 15 дена, а за еден од нив постои опасност да се сруши, вели директорот на...
Хроника

Непознат сторител го оштетил скопскиот Аквадукт

Слободен печат
Непознат сторител извршил оштетување на Аквадуктот, коj е дел од културно наследство, при што биле оштетени 10 потпорни носечки столбови. Како што соопшти МВР, настанот...