2 C
Скопје

Tag : аја софија

Вести Регион Слајдер

Светот во 2020: Аја Софија – од црква до џамија

МИА
Првично беше најпозната црква во светот, потоа најпозната џамија, се додека не е претворена во музеј. Но по судската одлука, со која е дозволено да...
Живот Магазин Магазин слајдер

Почина мачката Гли, симболот на Аја Софија

Слободен печат
Познатата истанбулска мачка Гли, која стана планетарно позната како симбол на Истанбул и Аја Софија, го напушти овој свет. Гли беше убава европска мачка со...
Вести Регион

Урната грчката црква „Аја Софија” во Бурса

Слободен печат
Турските власти вчера ја урнале историската грчка православна црква во регионот на Бурса, во северозападна Турција, која подолго време била напуштена, пишува greekreporter. Грчката православна...
Забава Магазин Магазин слајдер

Најпознатата мачка од Истанбул: Гли 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат
Мачката Гли живее во Аја Софија веќе 16 години, а има и свој инстаграм-профил, кој го води Умут Бахечи. View this post on Instagram Ladies...
Вести Регион

Протести во Грција поради Аја Софија: Камбаните бијат во знак на жалост, знамињата на половина копје (ВИДЕО)

Слободен печат
Протести ширум Грција се одржаа денеска поради одлуката Турција да ја претвори Аја Софија во џамија. Турција неодамна го поништи 86-годишниот статус на Аја Софија...
Вести Свет

Грчко МНР за Света Софија: Турција ги прекршува обврските од Конвенцијата на УНЕСКО

МИА Агенција
Со менувањето на стаусот на споменик Турција ги прекршува обврските кои произлегуваат од Конвенцијата на УНЕСКО од1972 година и фрла сенка фрз сликата на земјата,...
Вести Регион

Еве зошто Ердоган го одбра токму денешниот ден за да влезе и да се моли во Аја Софија

Слободен печат
Ердоган се одлучи на тој чекор токму на 97. годишнина од Договорот во Лозано од 1923 година, оцени за грчкиот портал Екатимерини, Никос Констандарас. „Изгледа...
Вести Свет

Мас: Одлуката за Света Софија нема да помогне во дијалогот меѓу ЕУ и Турција

Слободен печат
Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас денеска ја критикуваше контроверзната одлука „Света Софија” во Истанбул од музеј да се претвори во џамија, порачувајќи за...
Вести Регион

Реакции во Грција за првата молитва во Света Софија

МИА Агенција
Првата молитва во Света Софија, во Истанбул, што се одржа во присуство на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, предизвика реакции во Грција, како од власта...
Вести Свет Слајдер

Прва молитва во Аја Софија по 86 години (ВИДЕО)

Слободен печат
Во АјаСофија во Истанбул во тек е првата молитва по 86 години, по одлуката ова историско наследство од музеј да се претвори во џамија, пренесува...