Tag : аја софија

Вести Свет

Чавушоглу: Ќе го информираме УНЕСКО за Аја Софија

Слободен печат
Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска изјави дека Анкара ќе го извести УНЕСКО за чекорите преземени во врска со Аја Софија, откако на...
Вести Свет

Руското МНР: Одлуката за Аја Софија е внатрешна работа на Турција

Слободен печат
Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Вершинин, изјави дека одлуката за Аја Софија е внатрешна работа на Турција, и во тоа не треба да се...
Вести Свет

Папата Франциск повреден од одлуката на Турција Аја Софија да стане џамија

МИА Агенција
Папата Франциск денеска изјави дека е повреден од одлуката на Турција музејот Аја Софија да стане џамија и го осуди овој потег. – Моите мисли...
Вести Свет

УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за Света Софија

Слободен печат
УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за промената на статусот на Света Софија, изјави директорката на Oрганизацијата за oбразование, наука и култура на Обединети...
Вести Регион

Мендони: Одлука за Света Софија отворена провокација кон целиот цивилизиран свет

МИА Агенција
Денешната одлука, резултат на политичката волја на претседателот (Реџеп Тајип) Ердоган е отворена провокација кон целиот цивилизиран свет, кој ја признава уникатната вредност и универзалноста...
Вести Регион Слајдер

Ердоган го потпиша указот: Света Софија се пренаменува во џамија

Слободен печат
Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган денеска потпиша декрет со кој истанбулската Света Софија повторно ќе биде џамија. Ердоган го потпиша указот откако турскиот Високиот...
Вести Свет

Руската православна црква жали поради одлуката на турскиот суд за Света Софија

Слободен печат
Руската православна црква денеска изрази жалење поради одлуката на турскиот Државен совет (висок административен суд) за поништување на одлуката на Советот на министри од 24...
Вести Регион

Света Софија во Истанбул повторно ќе биде џамија

Слободен печат
Турскиот државен совет (висок административен суд) ја поништи одлуката на Советот на министри од 24 ноември 1934 година за пренамена на Света Софија од џамија...
Вести Регион

Турскиот Државен совет одобри пренамена на Аја Софија во џамија

Слободен печат
Државниот совет на Турција едногласно одобри промена на статусот на Музејот Аја Софија во џамија, напиша на својот Твитер налог турскиот новинар Раџип Сојлу, повикувајќи...
Вести Регион Слајдер

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат
Критиките на Анкара поради можното претворање на музејот Аја Софија во џамија претставуваат напад врз суверенитетот на Турција, изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган. Тој предложи...