• протести

Протести против даноци во Кенија, над 200 повредени, 100 уапсени

Најмалку 200 луѓе се повредени, едно лице загина, а повеќе од 100 беа уапсени ширум Кенија во националните протести против плановите на владата да собере 2,7 милијарди долари дополнителни даноци, соопшти Алијансата на групи за права. Полицијата употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите во главниот град Најроби, се вели во заедничката …

Протести против даноци во Кенија, над 200 повредени, 100 уапсени Read More »