• оставка

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех денеска изјави дека поднел оставка и својата одлука му ја пренел на палестинскиот претседател Махмуд Абас. Штајех рече дека поднел оставка за да изгради поширок консензус меѓу Палестинците за политичките аранжмани по израелската војна против Хамас во Појасот Газа. Потегот доаѓа во време на зголемен притисок на САД врз палестинскиот претседател …

Палестинскиот премиер Мохамед Штајех поднесе оставка Read More »