Сузане Шутц: Меркел е посветена на европскиот пат на Албанија и Северна Македонија - Слободен печат

Сузане Шутц: Меркел е посветена на европскиот пат на Албанија и Северна Македонија

Германската канцеларка Ангела Меркел е целосно посветена на процесот на пристапување на Албанија и Северна Македонија во ЕУ, изјави амбасадорката на Германија во Тирана, Сузане Шутц на средба со претседателот на албанскиот Парламент, Грамоз Руци.

Таа притоа нагласи дека и во наредниот период Германија ќе продолжи да го поддржува европскиот пат на Албанија и Северна Македонија.

– Среќна сум што работев на ова извонредно место со перспективна иднина. Германија ќе продолжи да го поддржува европскиот пат на Албанија и Северна Македонија, а и канцеларката Меркел е целосно посветена на тој процес, истакна Шутц.

Прочитајте и...  Палестина: Американскиот мировен план не претставува основа за решавање на судирите

Прочитај повеќе

Ахмети: Бараме владеење на правото преку ветингот

Слободен печат

Објавено името на амбасадорот на Велика Британија во ЕУ по Брегзит

Слободен Печат

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат

Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Слободен Печат

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат

Манчевски: Нема системски притисок врз вработените во администрацијата

Слободен печат

Остави Коментар

3 × four =

Прочитај повеќе

Пожар „проголта“ 37 бродови во Алабама, осум лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Урнатиот авион во Авганистан е на армијата на САД

Слободен печат

Ѓорчев: Лицемерите на СДСМ одеа по улиците и ветуваа чист воздух

Слободен печат

Спасовски: Делото на Свети Сава инспирира и осум века по неговата смрт

Слободен печат

Договорот за формирање влада на Косово заврши без резултат

Слободен печат

Изетбеговиќ: Политичкиот сојуз меѓу Човиќ и Додик е опасен за Босанците

Слободен Печат