-1 C
Скопје

Судот во Франција покрена истрага за тоа како Владата се справила со пандемијата од Ковид-19

Неколку часа откако сега веќе поранешниот француски премиер Едуар Филип поднесе оставка, судот во Франција покрена истрага за тоа како Владата постапила во ситуацијата со пандемија на новиот коронавирус.

Заедно со Филип, под истрага се и поранешната министерка за здравство Ањес Бизин и нејзиниот наследник Оливие Веран, изјави јавниот обвинител Франсоа Молен.

Француската Влада се соочуваше со критики поради недостигот на медицинска опрема за време на пандемијата.

Од почетокот на епидемијата, во Франција од коронавирус се заразени 202.673 лица, а починале 29.875 луѓе.

Прочитајте и...  Маричиќ: Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на пописот, може да доведе до помалку попишани Македонци

Поврзани вести

Маричиќ: Коруптивното однесување е најчесто организирано

Слободен печат

Рускоска: Судски курир не доставил 1.500 платни налози, потребно е пошироко прочистување на судството

Слободен печат

Во Скопје казнети 219 возачи, 18 возеле без дозвола

Слободен печат

Бесплатно скијање во битолскиот скијачки центар „Нижо Поле”

Слободен печат

Змиски отров можен лек против Ковид-19

Слободен печат

Пелоси: Некои конгресмени би можеле да бидат кривично гонети

Слободен печат

Остави Коментар