Судењето за несреќа кај Ласкарци продолжува на 28 ноември

Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава во која загинаа 16 лица продолжува на 28 ноември.

На денешното рочиште требаше да биде сослушан вештакот Јосиф Ќосев од електротехнички факултет, но одбраната реагираше дека тој нема лиценца за вешто лице.

Судечкиот совет по советување, рече дека за судот наредбата за изработка на вешт наод и мислење неспорно е испратена до ФЕИТ и изработениот вешт наод и мислење е од оваа институција, но дека Судот ќе побара мислење дали институцијата има два вештаци со лиценца.

– Судот писмено ќе се обрати до институцијата и по добиениот одговор ќе утврди дали овој вешт наод може да се изведе и застапува од овој професор, изјави судијката Диана Груевска Илиевска.

Прочитајте и...  Во судар загина момче од скопското село Јурумлери

Застапник на обвинението е јавниот обвинител Дарко Јакимовски.

За автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци, во која загинаа 16 лица, а 37 беа потешко повредени обвинети се шест лица.

Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во формата Ремзи Мифтари и возачот на автобусот Маноел Трифуновски се товарат за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, додека тројцата вработени во станицата за технички преглед Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски и Јане Боварски за соучество во истото дело.

Прочитај повеќе

Сајмон Кауел закрепнува по шестчасовната операција на ’рбетот: Огромна среќа го спасила од траен инвалидитет

Слободен печат

Лизгање на земјиште во Индија однесе 42 животи: Монсунските дождови го попречуваат трагањето по дваесетина исчезнати (ВИДЕО)

Слободен печат

Емина Јаховиќ и бившиот сопруг заедно го прославија роденденот на нивниот син: Пејачката сподели дел од атмосферата (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Албанскиот туризам е пред колапс

Миа

Макрон: Потребна е меѓународна истрага за експлозијата во Бејрут

Слободен печат

Брнабиќ: Намален притисокот врз здравствениот систем, но не е време за опуштање

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот, тврди СЗО

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Д-р Ирина Сотирова Бухова: Старските домови и понатаму треба да се „мета“ на посебно внимание

Разговараше Мирослава Бурнс

ВМРО-ДПМНЕ со решение во 10 точки за образовниот процес од септември

Слободен печат

Решете го овој тест и дознајте колку сте навистина стари

Слободен печат

На овие хороскопски знаци во август сè ќе им оди од рака

Теодора Циклевска

Ангеловска на ФБ: Ковид 19 го забрзува растот на е-трговијата, продолжува борбата со сивата економија

Слободен печат