Старите пајташи повторно ќе јаваат заедно или уште еден пукнат балон?

Честито Влада! Мицкоски го прифатил премиерот на Ахмети, се согласил на Северна, законот за јазици и договорите со Бугарија и со Грција?

Честито Влада! Мицкоски го прифатил и признал името Северна Македонија, Договорот со Бугарија, Договорот со Грција, Законот за јазици, па згора и ги убедил сите свои 44 пратеници, па дури и двајцана од Левица, да гласаат за премиерот на Ахмети!

Наводно, старите пајташи повторно ќе јаваат заедно – ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се договориле да формираат влада, објавија куририте на албански, а потоа ги пренесоа куририте на македонски јазик.

Пред некој ден, пробниот балон на кујната на ДУИ, дека со СДСМ е договорено да има двајца премиери, Македонец и Албанец, пукна за само неколку часови. Но, сега имаме нова ситуација, влада формираат Христијан и Али.

ОК, сериозно… За најновиот балон, дури и од едно вемеро одговориле дека не коментираат вести од непроверени извори. Очигледно и самиот Мицкоски бил изненаден од веста дека успеал да направи договор за Влада со помалку од 61 пратеник.

Прочитајте и...  Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Навистина, дури и да паднал ваков договор, единствениот резултат ќе биде старите другарчиња да јаваат заедно само во опозиција.

Мицкоски и онака е на тешки маки да ги задржи сите 44 пратеници. Не сакаат сите да бидат во губитничкиот тим. Особено ако за тоа мора да проголтаат толкава кнедла и да гласаат за премиер наметнат од ДУИ. Исто толку неверојатно е и за Ахмети да ги задржи своите 15 пратеници за коалицирање со вемерето.

Оваа „вест“ навистина ги засени сите други. Но, нема да ги оставиме без коментар веќе со следното еспресо!

Прочитај повеќе

Национализам: Прпелкање во калта и јадење политички помии

Џабир Дерала

Гордана и Миле – жртви на семејно насилство?!

Сашо Орданоски

Отворено писмо до Бојко Борисов

Атанас Костовски

Не му судете на Гоце со модерни закони

Срѓан Ивановиќ

Изгубени во македонската прашума

Сашо Орданоски

Владина помош и за протестите на ВМРО ДПМНЕ

Љубиша Николовски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Може ли Зоран да биде Вили во балканското гето?

Ненад Јовановиќ

Нови мерки, нови бројки, нова граница?

Жанета Скерлев

На плимата на новофашистичките климатски промени

Мирослав Грчев

Новинарската почит кон него ќе биде вечна

Иван Андреевски - Маче

Градимир се одјави, замина голем човек

Џабир Дерала

Новинар и човек каков што ова време не може да роди

Бранко Тричковски