2 C
Скопје

Tag : џабир дерала

Вести Колумни

Никогаш ЕУ, никогаш НАТО, никогаш Северна, никогаш попис… Секогаш на браникот на криминалот!

Џабир Дерала
Или накратко: Да живее Зоран Заев! – што би рекол Димче Портпаролче на партијата Никогаш и нејзините сателити. На тоа „никогаш“ може да се додаде...
Колумни

Манијаци, криминалци, радикали, сејачи на лажни вести и омраза… Сите на едно место?

Џабир Дерала
Социјалните мрежи се фронтот на кој секојдневно, од минута во минута, се судираат фактите и лажните вести. Тоа е просторот каде што се сее омразата...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Во битката за МРТВ не треба да загине регулативата за медиуми

Весна Тодоровска
Со многу отпори, политички обвинувања за заведување „цензура“ и реакции од новинарските здруженија, во собраниска процедура, и тоа по скратена постапка, влезе предлог за измени...
Колумни

Скандал: „Антидискриминаторот“ Даштевски за претседател на ДИК!?

Џабир Дерала
Продолжува талкањето по политичките и криминалните беспаќа на вмровската партија на Груевски што ја води неговиот советник за енергетика, познат и како „математичарот“ или „хидро“...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Дерала: Говорот на омраза е претворен во политичко оружје

Слободен печат
Цивил има посебни два деска кои се занимаваат со мониторинг на говорот на омраза. Забележуваме дека говорот на омраза е претворен во политичко оружје. Имаме...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Партиите ќе поминат неказнето за предвреме одржаните митинзи

Лука Андреев
Очекувавме политичките партии да пројават совест и да не функционира се врз основа на казни, изјави членот на Антикорупциската комисија, Катица Николовска, одговорајќи на прашањето...
Колумни

Идеолошкиот свињарник и голотијата на заробените умови

Џабир Дерала
Да се верува во лагите на политичките кујни на криминалците, мора човек да биде премногу прост или колосално глуп. Да се работи во тие фабрики...
Колумни

Скандалозна средба меѓу Заев и Столтенберг

Џабир Дерала
Навистина скандалозно! Прво, оној генералниот секретар на НАТО, Норвежанецот Јенс Столтенберг го покани македонскиот премиер Зоран Заев во Брисел на заедничка прес конференција. Како можеше?...
Колумни

Правдата не е политички прогон

Џабир Дерала
Точните дијагнози за менталната, психолошката и морално-политичката состојба на одредени, добро познати ликови, секогаш, без ниеден исклучок, предизвикуваат нервоза, агресија и страв. Кај некои се...