Спасовски: ОЈО немаше храброст да ги притвори заканувачите од „Александар палас“

МВР интензивно работи на истрагата за расчистувањето на случајот со пукањето во „Александар палас“, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешниот престој во Прилеп, одоговарајќи на прашањето до каде е истрагата за тој случај.

Спасовски изрази жалење што обвинителството, како што рече, немало храброст да одреди притвори за осомничените.

– Се работи на истрагата за инцидентот со пукањето во хотелот „Александар палас“. За овој инцидент, знаете, имавме и неколку приведени кои упатуваа сериозни закани по животот на колегите-полицајци. Жалам што обвинителството немаше храброст зашто повторно помина со мерки на обезбедување, наместо со притвори. Но, ние интензивно работиме на тој случај – изјави Спасовски.

Прочитајте и...  Регистрирани девет нови случаи со коронавирус во Прилеп и први два случаи во Крушево

Прочитај повеќе

Таравари: Филипче одржува премногу прес-конференции, да не делува како владин портпарол

Слободен печат

Премиерот Абе ќе прогласи вонредна состојба во Јапонија

Слободен печат

Гутереш со предупредување: Застрашувачко глобално зголемување на семејното насилство (ВИДЕО)

Богдановиќ: До Градот Скопје предложивме одложено плаќање на општествените давачки

Слободен печат

Зголемена радиоактивност поради пожарот што избувна во близина на Чернобил

Слободен печат

Се намалува бројот на смртни случаи од коронавирус во Франција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Кина расте бројот на нови случаи со Ковид-19

Слободен печат

Опаѓа бројот на заразени од Ковид-19 во Германија

Слободен печат

Заболени тројца свештеници од Московската епархија

Слободен печат

Можно ново зајакување на мерките за превенција од ширење на Ковид-19

Слободен печат

Прв тигар во светот заразен со коронавирус

Слободен печат

Денес треба да пристигне нова група македонски државјани од Велика Британија

Слободен печат