Совети за одвикнување: Болести што ги предизвикува грицкањето на ноктите

Компулсивното грицкање на ноктите е навика којашто е далеку позастапена отколку што си мислиме. А секој којшто, за жал, успеал да потпадне под влијанието на оваа неубава навика, многу добро знае колку е тешко да се откаже од неа.

Но, која и да е причината за оваа навика – стресот, здодевноста или тешкотиите во врска со моменталните случувања во нашите животи, изгрицканите нокти се глетка којашто не би смееле да си ја дозволиме.

Грицкањето на ноктите може да биде опасно и по здравјето, бидејќи предизвикува деформации кај ноктите, воспаленија на кожата, проблеми со забите, тешкотии со желудникот, па дури и вирусни инфекции предизвикани од постојаниот контакт на прстите со усната празнина. Под ноктите се кријат разни бактерии, како салмонела и Ешерихија коли, кои лицата што ги гризат ноктите лесно можат да ги внесат во организмот. Исто така, оваа навика може да предизвика нарушен раст на ноктите и нивно деформирање.

Прочитајте и...  Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Совети како да прекинете да ги грицкате ноктите

– Двапати дневно натопувајте ги прстите во некое масло (маслиново, рицинусово, рибино или масло од чајно дрво), и оставете ги така барем околу 20 минути.
– Можете да употребувате лак за нокти или посебни креми против грицкање. Вкусот на тие средства е горчлив и непријатен. Меѓутоа, ако со време се навикнете на тој вкус и повторно почнете да ги грицкате ноктите – заменете го тоа средство со некое друго.
– Намачкајте ги ноктите со табаско сос или истријте ги прстите со луто пиперче.
– Натопете ги прстите во оцет (околу 5 минути).
– Натопете ги прстите во сок од лимон (околу 5 минути).
– Истријте ги прстите со каранфилче или лук.
– Додека сте дома, секој нокот обвиткајте го со фластер или леплива лента. Ставете ракавици или селотејп. На кутикулите и оштетената кожа нанесете крем за побрзо да ги намалите последиците од грицкањето.
– Не ги средувајте со заби. Секогаш имајте при рака сет за нокти, на тој начин нема да се доведете во искушение.

Прочитајте и...  Виц на денот - Кусур

Бактериите патуваат до крвотокот

Освен што е многу грда навика, таа е и многу опасна. Секој пат кога грицкаме нокти, ризикуваме да се заразиме со вируси и бактерии, што на подолги патеки го слабее имунитетот, и потоа секој нов напад на патогените микроорганизми е сè поризичен, предупредуваат дерматолозите.

Кога ќе ги ставите ноктите во устата, нема граници за бактериите и вирусите и нивното влегување во организмот, што може да резултира со настинка, но и со обичен желудочен вирус. Ако одгризете преголемо парче од ноктот, се случува чувствителната кожа под ноктите да ја изложите на милиони патогени микроорганизми. Устата е полна со бактерии, така што можете лесно да се заразите.

Дерматолозите предупредуваат дека еден од најчестите облици на инфекции е паронихијата, која може да предизвика оток, црвенило, болка и настанување на гнојни чирови. Клетките што овозможуваат раст на ноктите со текот на времето може неповратно да се оштетат, поради што доаѓа до нивно деформирање.

Прочитајте и...  Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Откријте ја причината за лошата навика

Психолозите велат дека најважно е да се одреди во која ситуација лицето ги гризе ноктите. Тоа најчесто се случува во случај на интензивиран стрес. Следниот чекор е да се утврди на кој начин да се спречи стресот. Некои пациенти на ноктите нанесуваат лакови со непријатен вкус, но психолозите сметаат дека тоа не е доволно. Истакнуват дека најважно е да се одредат вистинските причини за грицкање на ноктите, а потоа да се применат вистинските потези. Ако се утврди дека навиката е деструктивна, односно дека поради таа навика е отежнато користењето на раката или води кон зачестени инфекции, треба да се побара стручна помош.

Прочитај повеќе

Виц на денот – Кусур

Слободен печат

Доделувањето на MTV музичките награди сепак ќе се одржи во Њујорк кон крајот на Август! (ФОТО)

Слободен Печат

Секој ден правел по 200 склекови, а резултатот после само еден месец бил неверојатен! (ФОТО)

Слободен Печат

Мајката на Парис Хилтон изгледа неверојатно во шестата деценија: Таа е вистинска дама! (ФОТО)

Слободен Печат

Анџелина Џоли после долго време забележана на прошетка: Лежерниот стајлинг кој го одобрија и критичарите! (ФОТО)

Слободен Печат

Ретко се релаксира и има слободно време – Вака изгледа Џенифер Лопез кога мисли дека никој не ја гледа (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се пофали со прекрасната линија во костим за капење: Брук Шилдс во 6-та деценија изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Кога си ѕвезда, се ти е дозволено: Том Круз го избегна карантинот, се враќа на снимањето на „Невозможна мисија 7“

Слободен печат

Алесандра Амбросио импресионираше со стајлингот на семејната вечера во Малибу! (ФОТО)

Слободен Печат

Џулија Робертс сподели ретка фотографија со сопругот Даниел Модер за нивната 18-годишнина (ФОТО)

Слободен печат

Џенифер Греј се разведува по 19 години брак: Парот живее одвоено уште од јануари

Слободен печат

Девојка забележала вистински хорор кога се вратила дома од карантин: Мислев дека дома ми се вселиле вонземјани! (ФОТО)

Слободен Печат