Со крвна плазма Италија ќе ги лекува заболените од Ковид-19

Италијанските лекари планираат да почнат со користење крвна плазма од оние кои оздравеле од Ковид-19, за да им помогнат на најтешко заболените во болниците.

Во текот на речиси еден месец Италија имаше повеќе смртни случаи од коорнавирус од било која друга земја во светот, но сега лекарите се надеваат дека ужасното страдање на луѓето од оваа земја ќе го свртат во друг правец,  пренесува Си-Ен-ЕН.

-Од ова може да произлезе нешто добро, изјави др. Фаусто Балданти.

Тој додаде дека Италија имала толку голема епидемија да сега ја има полната потенција на донаторите.

Луѓето кои заздравеа од инфекцијата или кои се позитивни на вирусот, но не покажале симптоми, развиваат антитела во крвната плазма. Тие антитела можат да се вбризгаат кај друг заболен, каде можат да помогнат во неутрализацијата на вирусот во телото на примателот.

Прочитајте и...  Рохани поради коронавирусот забранува бдеења, свадби или забави

Прочитај повеќе

Денес е Петровден

МИА Агенција

Сончево со засилен ветер, од утре пад на температурата за пет степени

Горан Наумовски

Ахмети од Охрид ги повика граѓаните да гласаат за прв премиер Албанец

МИА Агенција

Мицковски: Вашиот глас ги менува работите

Слободен печат

Во Косово 203 новозаразени со коронавирусот, починале четири лица

МИА Агенција

Тексас: Двајца полицајци загинаа во заседа, осомничениот се самоубил

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шпанија: Турист починал по пад од балкон и убил едно лице

МИА Агенција

Завршува изборната кампања, од полноќ почнува изборниот молк

МИА Агенција

Од утре почнува тридневното гласање на предвремените парламентарни избори

МИА Агенција

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат