Со кои теми партиите ќе ги „ловат“ гласачите на изборите?

Додека партиите типуваат за избори во јуни, јули, август или октомври комуниколозите со став дека кога и да се одржат, кампањата треба да биде базирана на информации што ќе допрат до граѓаните. Тие порачуваат наместо валкана реторика, партиите да ги привлекуваат гласачите со аргументи. А граѓаните пак се погласно не сакаат да слушаат навреди, клевети, дискредитација на протиовникот, туку очекуваат да слушнат културни дебати, дискусии и факти.

Комуникологот Бојан Кордалов за Слободен печат вели дека со говорот на омраза, и со валканите фрази кон политичките противници, не се прави ништо друго освен што во рингот или во арената ги задржувате само лојалните гласачи, и партиските поддржувачи кои секако би ве гласале. Но, затоа пак, посочува дека полека но сигурно со таквата реторика партиите ги губат неопределените.

Во јавноста предизборно се отвора и дилемата кој ќе биде пожесток во дискредитацијата, власта или опозицијата, во македонскиот или во албанскиот политички блок. Според комуникологот Бојан Кордалов не е клучно да се каже кој е за нијанса или две подобар, туку дека како општество треба да научиме да дебатираме а не да се навредуваме.

Прочитајте и...  Заев: Не смееме да дозволиме да ја прокоцкаме шансата што заедно ја создаваме овие три години (ВИДЕО)

– Мислам дека можеме да зборуваме за поголемо користење на дискредитација во т.н. македонскиот политички блок, но не е толкава дискрепанцата за да кажеме дека во албанскиот етнички блок „цветаат рози“. ПР центрите, кандидатите и политичарите вниманието на граѓаните и гласачи ќе го свртат доколку партиите водат конструктивна кампања, со понуда, а не со навреда кон политичкиот противник. Кога вршите дискредитација, навреди, говор на омраза, валкани фрази кон политичките противници, не правите ништо друго освен што во рингот во арената ги задржувате само лојалните гласачи, и партиските поддржувачи кои секако би ве гласале. Но, затоа пак, полека но сигурно ги губите неопределените, за кои како политичар се борите, вели Кордалов.

Прочитајте и...  СПМ: Вработените во МВР професионално да ги извршуваат задачите за време на изборите

Јавноста се прашува и кои ќе бидат доминантните теми во македонскиот а кои во албанскиот политички блок. Кордалов посочува дека кај партиите на Македонците копјата најмногу ќе се кршат околу смената на името, и ЕУ-интеграциите, наспроти напредокот, додека кај партиите на Албанците, ДУИ ќе говори за нивниот успех во зголемените права на Албанците, а опозициските партии ќе докажуваат дека таа партија е корумпирана и е предолго е на власт. Национализмот како тема спласнува и нема да биде доминантна во пресрет на евроинтеграциите, а веќе сме и НАТО членка. Заминува во историјата, но доколку се отворат ќе бидат од поединци.

Кордалов посочува дека и во двата политички табора нема да изостанат економските теми и коронавирусот.

Прочитајте и...  Орбан го поддржа Мицкоски: Би сакале како победник да го видиме ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

– Според сите истражувања граѓаните најмногу се интересираат за економските прашања, невработеноста, нови работни места. Во врска со справување со Ковид 19, да потсетиме дека во техничката Влада учествуваат сите партии и оваа тема не треба да биде дел од политичка кампања бидејќи кај луѓето предизвикува страв и паника и треба да и се остави на здравствените работници. Партиите треба да ги почитуваат мерките за здравјето на граѓаните поради корона пандемијата, вели Кордалов.

Политичките партии треба да созреат и да почнат да комуницираат со аргументи и дебата. Дури потоа може да се очекува намалување на говорот на омраза на социјалните медиуми, а со тоа и помеѓу самите граѓани.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА: 28-годишно момче се удави во езерото „Младост“

Слободен печат