Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Министерот за здравство на Словачка, Марек Крајчи, изјави дека државата доживува втор бран на пандемија на коронавирусот.

– Во моментов епидемиолошката состојба во Словачка е под контрола, иако се влошува. Државата се соочува со втор бран (на пандемијата) на новиот коронавирус, изјави тој за националното радио.

Во Братислава вчера се одржа состанок на комисијата за борба против пандемијата, формирана од словачката Влада. Експертите во неговиот состав ги советуваа жителите да се воздржат од патување во странство.

Од почетокот на пандемијата, вкупниот број на заразени со коронавирусот во Словачка, со население од 5,5 милиони, достигна 2.615, вклучувајќи ги и оние кои се опоравиле. Регистриран е 31 смртен случај.

Прочитајте и...  Донација за Пулмологија: Клиниката доби апарат за современа дијагностика на пациенти со астма и ХОББ

Прочитај повеќе

Мицотакис со видео-порака до граѓаните: Целосен карантин не е опција

Слободен печат

Во Прилеп ситуацијата со ковид-19 сериозна, неопходна е монтажната болница

Слободен печат

Банкарските сметки на Навални се замрзнати

Слободен печат

Спасовски: Нема толеранција за говорот на омраза, мора добро да се превенира

Слободен печат

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев

Мирен протест на учениците и просветните работници во Атина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заедницата на српски општини сè уште е камен на сопнување на Вучиќ и Хоти. Не знае дали следниот состанок во Брисел ќе се одржи

Илинка Иљоска

Падна договор: Нова депонија за Гостивар за пет години

(ВИДЕО) Шекеринска до полковникот Ковачки: Да не ја ставаме политиката над Армијата!

Лука Андреев

Рангелова до Мицкоски: Сега можеме лично на дуел да се пресметаме

Слободен печат

Филипче: Агресијата кон докторите да се замени со жалби и поплаки до Министерството за здравство

Спасовски: Владата размислува дали да ја зголеми казната за неносење маска

Слободен печат