Скриено богатство на Пакистан: Островот Астола

На 25 километри од брегот на Балочистан во Арапското Море, постои голем ненаселен остров долг 7 километри и широк 2,5 километри.

Островот Астола има бели карпи, опкружени со топла тиркизна вода. Тесната бела плажа се протега на периферијата, а на места карпите се смалуваат и откриваат скриен ентериер.

Instagram

Ваквиот остров долго време беше тајна на оваа земја. Недопрен и ненаселен ги има сите туристички потенцијали, но благодарение на оддалечената локација неговата исклучителна убавина останува скриена.

Instagram

За да стигнете потребни се 7 часа возење од Карачи до Пасни, пристаниште во Арапското Море на 40 километри од островот Астола. А, потоа уште 3 часа со брод.

Карачи: Пакистан: Instagram

На островот нема згради, освен стариот светилник и мала џамија. Луѓето кои го посетуваат кампуваат на плажа и нуркаат во длабокото море.

Прочитајте и...  Регистрирани 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот за еден ден
Instagram

Помеѓу септември и мај Астола станува привремена база за риболовци, кои ловат јастози, ракови и остриги. Ова е идеално време за посета бидејќи има тивок ветар во текот на денот, а бојата на водата и обликот на плажата постојано се менуваат со плимата и осеката.

Instagram

Водата е толку јасна, што морското дно може да се види до длабочина од околу 20 метри. Во другите месеци за време на сезоната на монсуните островот Астола станува недостапен, затоа што морето премногу бранува.

Астола претежно е лишена од вегетација. Поради недостаток на свежа вода, нема дрвја освен неколку растенија во форма на грмушки. Затоа изгледот на островот е песочен.

Instagram

Водите околу островот се богати со морски животи, а песочните плажи овозможуваат живеалишта за многу видови птици и желки.

Хермит: Instagram

Во 2017 година, островот Астола беше прогласен за првото заштитено подрачје на Пакистан.

Во последните неколку години, островот излезе од анонимност и стана популарен кај туристите кои сакаат авантура. Неговата далечина и недостапност станаа главни адути, кои ја чекаат светлата туристичка иднина.

Instagram

Во продолжение погледнете го видеото.

Прочитај повеќе

Бијонсе во соработка со Дизни сними раскошен визуелен албум (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Кога и колку да пиете вода, за организмот да ви функционира совршено

Слободен печат

Бајден го честиташе Илинден на македонските Американци во САД

Слободен печат

Регистрирани 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот за еден ден

Слободен печат

Тијана Дапчевиќ без влакна на јазикот: Нема потреба да се додаваат нови вируси во општеството, и овој што го имаме е сосема доволен

Слободен печат

Хороскоп за 3 август: Раковите ќе флертуваат со колега, пред Скорпиите дилема

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Задолжително носење маска и на отворено во повеќе француски градови

Слободен печат

Виц на денот – Сирење

Слободен печат

Рита Ора топлес на Ибица: Пејачката ужива во летото!

Слободен Печат

Лукаревска: Кривична одговорност за работодавците кои земаа државна помош, а не исплатија плати

Слободен печат

Д-р Данаиловски: Не е време за отворање на училиштата, децата под 14 години два пати повеќе го пренесуваат вирусот

Слободен печат

Дали некои луѓе имаат заштита од коронавирусот?

Слободен Печат