Си Џинпинг: Воспоставување на редот е најнеопходна задача за Хонг Конг

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави денеска дека обновувањето на редот и запирање на насилството во моментов се најнеопходна задача за Хонг Конг.

Си рече дека Кина сè уште силно ја поддржува шефицата на владата на Хонг Конг Кери Лам во спроведувањето на политиката согласно законите и казнувајќи ги насилниците на протестите.

– Кина се спротивставува на какво било надворешно мешање во однос на Хонг Конг и е решена да го спроведе принципот „една земја, два система”, рече Си.

Прочитајте и...  СЗО: Не политизирајте со одлуки за повторно отворање училишта

Прочитај повеќе

МЗ: Изминатите три недели бројот на оздравени лица расте за околу 40% на неделно ниво

Слободен печат

Армијата доби донација во заштитна опрема од Кина вредна 250.000 евра

Слободен печат

Врховниот суд на САД одобри извршување на првата смртна казна на федерално ниво после 17 години

Слободен печат

Вучиќ ги почна консултациите за формирање влада

Слободен печат

Заменик- префектот на Кукуш апелира до граѓаните да ги прекинат или ограничат патувањата во Северна Македонија

Миа Агенција

ЈО: Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Милева: Бугарското обвинителство е под невиден политички притисок

Слободен печат

Хрватската опозиција одби консултации со Пленковиќ

Слободен печат

Гласањето на болните во шест општини од Југоистокот се одвива без проблеми

Слободен печат

Трамп му честиташе победа на Дуда на претседателските избори во Полска

Слободен печат

Британската влада инвестира во истражување за нова нуклеарна технологија

Слободен печат

Реакција од МЗГ во врска со став на член на Комисијата за заразни болести за одржување на Галичка свадба

Слободен печат