Шпанија: Уапсена кримнална група која ограбувала домови на славни фудбалери – Слободен печат
ВестиПланета

Шпанија: Уапсена кримнална група која ограбувала домови на славни фудбалери

Шпанските власти заплениле накит, луксузни автомобили и илјади евра во готовина за кои се верува дека им припаѓаар на фудбалери и нивни семејства.

Пет лица биле уапсени поради сомневање за вмешаност во низа грабежи на познати фудбалери во Шпанија.

Во рамки на операцијата „Оп Хабитат Риниа“, шпанската цивилна гарда во блиска соработка со албанската полиција и Европол, уапси пет лица поради нивна наводна вмешаност во низа грабежи во домови на познати фудбалери во Шпанија.

Се претпоставува дека криминалната група ги следела активностите на фудбалерите преку нивните социјални мрежи, за да знае кога треба да делува. Во некои случаи членовите на семејството се наоѓале во домовите кога криминалната група упаѓала.

Шпанските власти заплениле накит, луксузни автомобили и илјади евраво готовина за кои се верува дека им припаѓаар на фудбалери и нивни семејства.

Пронајдени се и неколку предмети, кои имаат сентиментална вредност, вклучително и медалја од Лигата на шампионите, која е украдена од куќата на везниот играч на Атлетико Мадрид.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close