23.8 C
Скопје

Шакира ги продаде правата за сите свои песни: „Hips Don’t Lie” и „Whenever, Wherever” сега му припаѓаат на друг

Шакира е една од последните во низа музичари кои ги продадоа авторските права на своите остварувања, и тоа за мултимилионски суми.

Сите свои 145 песни, вклучувајќи ги и хитовите „Hips Don’t Lie“, „Whenever, Wherever“ и „She Wolf“, таа ги продаде на „Hipgnosis Song“ фондот, кој неодамна ја откупи и музиката на Блонди и Нил Јанг.

Да се потсетиме, ова се песните кои Шакира ја направија латино пејачка со најголем број на продадени албуми – повеќе од 80 милиони ширум светот.

Компанијата „Hipgnosis Song“ не сакаше да открие колкава сума и исплатиле на Шакира за сите нејзини песни, но обично во тие случаи му се дава еквивален на тоа што обично уметникот би го заработил во првите 15 години.

Фото: Јутјуб

А со данокот кој нема да мора да го плати, проценките се дека таа одеднаш добила пари кои инаку во делови требала да ги добива во наредните 25 години за авторските права на своите песни.

На музичарите ваквите договори им овозможуваат моментална финансиска сигурност, додека „Hipgnosis Song“ кој отсега ги поседува овие песни, веројатно се надева дека ќе профитира од новите стриминг сервиси на кои овие песни ќе се најдат, од дозволи за употреба во филмови и серии, реклами, кавери и настапи од страна на други уметници.

Поврзани вести

ФОТО: Дрејк сподели како ужива со својот син на „поинаква“ забава

Слободен Печат

Џорџ Клуни и колегите ќе отвараат филмско училиште со цел да го „размрдаат“ Холивуд

Слободен Печат

„34 години брачна идила“: Боба Живоиновиќ прозборе за бракот со Лепа Брена

Слободен Печат

Актерот Жарко Димоски ја промовираше новата песна „Танцувај со мене“ и неговата прва книга „Пеперутка“!

Слободен Печат

„Не попушта“: Принцот Чарлс нема намера да се сретне со Хари кога ќе пристигне во Лондон

Слободен Печат

Неготичанката Верица порачува: Немојте да го жалите моето дете со посебни потреби, за жалење се оние кои не ги прифаќаат овие деца, а со тоа ја пропуштаат и најчистата љубов!

Мими Стојановска

Остави Коментар