Северна Кореја: Ким Џонг Ун отвори НОВ ГРАД на планината Паекту

Лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун отвори нов град Самџијон, монументална градба на границата со Северна Кореја, јавуваат денеска државните медиуми.

Градот се наоѓа недалеку од планината Паекту, кој според легендата се смета за лулка на корејската нација. Пјонгјанг инвестираше огромни суми во проектот за обнова на градот, што се уште не е завршен. Самџијон е главен град на округот на границата со Кина и според севернокорејската пропаганда местото на раѓање на Ким Џонг Ил, таткото на Ким Џонг Ун.

Покрај музејот посветен на темелни активности и стадион за обука за зимски спортови, проектот вклучува нова железничка линија, 10.000 станбени единици и фабрика за обработка на боровинки и компири, најважните ресурси во тој дел на Северна Кореја.

Прочитајте и...  Пандемијата на ковид-19 останува најважен предизвик и во следните месеци

Ким неколкупати посетуваше при градењето, а неодамна беше објавена и фотографија од него на бел коњ, на врвот на планината Паекту.

Прочитај повеќе

Нездрава навика: Американец почина од секојдневно јадење на гумени бонбони

Слободен печат

Ирска ги тргна Германија, Полска и Литванија од т.н. „зелена листа“

Слободен печат

Трамп исвиркан додека оддаваше почит на судијката Рут Бадер Гинсбург (ВИДЕО)

Слободен печат

Црн ден во Велика Британија: Рекордни 6.643 случаи на ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

Србите на Косово со благодарност до Трамп: „Езеро Трамп“ и „Мост Трамп“ на Газивода (ФОТО)

Слободен печат

Реакција на битолската болница: Во ниту еден момент не беше одбиена интервенција за пациентите од сообраќајната несреќа

Слободен печат.

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Митрополит Амфилохие: Новата власта да ја залечи Црна Гора од „братоубиства и богоубиства“

Слободен печат

Маричиќ: Повеќе ќе нема пресуди во четири очи, ниту на телефон

Слободен печат

Претепаните Роми од битолската полиција сведочеа во живо: Не малтретираа како стока, не тепаа и држеа во станица до 5 сабајле (ВИДЕО)

Слободен печат.

Вучиќ пристигна во Истанбул, Ердоган го дочека со најголеми почести

Слободен печат

Екс унгарски европратеник во тесно: Ослободен од обвинение за шпионажа, но не и за проневера на европски пари

Слободен печат

Германците го менуваат шефот на воената разузнавачка служба

Слободен печат