Се солидаризира со претседателот, Марадона по два месеци си даде оставка

Легендарниот Аргентинец Диего Марадона по само два и пол месеци си поднесе оставка од тренерската функција во Гимназија Ла Плата.

Според локалните медиуми, Марадона си поднел оставка бидејќи се солидаризира со претседателот на Гимназија Ла Плата, Габриел Пелегрино кој му најави дека на 23 ноември му завршува мандатот.

Марадона на пристигнувањето во Гимназија Ла Плата вети дека клубот ќе го спаси од испаѓање од најсилната аргентинска лига, но резултатите не му одат во прилог. Гимназија победи на само три од осум натпревари и се наоѓа на 22. место од 24 екипи.

Епизодата во тимот од Ла Плата е уште една неуспешна во тренерската кариера на славниот Аргентинец, претходно кратки авантури имаше и во Ал Васл и Фуџаурах од Обединетите Арапски Емирати и мексиканската Синалоа, додека најдолго остана на клупата на аргентинската репрезентација (2008-2010).

Прочитајте и...  Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Прочитај повеќе

МТК идната сезона ќе има македонски голгетер, промовиран е Миовски (ВИДЕО)

Слободен печат

Многу играат за пари, Новак и Рафа играат за грен слем титули

Слободен печат

Јунајтед слави, Конте го договори најголемото промашување

Слободен печат

Шокантната одлука на Меси предизвика бура, дали е време за преселба во Премиер лигата?!

Слободен печат

Ѓоковиќ доби неверојатен портрет на терен во Белград и им се обрати на колегите за УС Опен

Слободен печат

Гомез го напушти Манчестер јунајтед

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Зидан: Се надевам дека Меси ќе остане во Барса

Слободен печат

Ништо ново во Ф1: И натаму доминира Хамилтон!

Слободен печат

Мурињо: Фудбалот оди во погрешна насока

Слободен печат

Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Слободен печат

Ново засилување во Ливерпул доаѓа од Баерн!?

Слободен печат

Со Вардар ја освои Европа, Парондо номиниран за тренер на годината

Слободен печат