-1 C
Скопје

САД: Блокиран извештај на Советот за безбедност за конфликтот меѓу Хезболах и Израел

САД го  блокираа Советот за безбедност на ОН да издаде заедничко соопштение за неодамнешната размена на прекуграничен оган меѓу израелските сили и милитантната група Хезболах во јужен Либан.

Оригиналниот нацрт би ги осудил сите прекршувања на сината линија, која претставува линија за разделување, поставена токму од САД, пренесе агенцијата АП.

Според наводи на дипломати од ОН, Вашингтон во два наврата го блокирал соопштението, наведувајќи дека и Хезболах мора да биде осуден во текстот.

Прочитајте и...  Маричиќ: Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на пописот, може да доведе до помалку попишани Македонци

Поврзани вести

Во Вашингтон, Њујорк, Москва, мора да излеземе со дипломатски и политички „тешкаши”, вели Пендаровски за назначувањето амбасадори

Слободен печат

СДСМ: Владата обедбедува вакцини, а ВМРО ДПМНЕ обезбедува само деструкција и лажни вести

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството

Слободен печат

Петров: За видеата не се трошени државни пари

Слободен печат

Стоилковски: Цел регион се вакцинира, само Македонија извиси

Слободен печат

Арсовски: Коста Петров троши 200 илјади евра за себепромоција

Слободен печат

Остави Коментар