САД: Блокиран извештај на Советот за безбедност за конфликтот меѓу Хезболах и Израел – Слободен печат
ВестиПланета

САД: Блокиран извештај на Советот за безбедност за конфликтот меѓу Хезболах и Израел

Оригиналниот нацрт би ги осудил сите прекршувања на сината линија, која претставува линија за разделување, поставена токму од САД.

САД го  блокираа Советот за безбедност на ОН да издаде заедничко соопштение за неодамнешната размена на прекуграничен оган меѓу израелските сили и милитантната група Хезболах во јужен Либан.

Оригиналниот нацрт би ги осудил сите прекршувања на сината линија, која претставува линија за разделување, поставена токму од САД, пренесе агенцијата АП.

Според наводи на дипломати од ОН, Вашингтон во два наврата го блокирал соопштението, наведувајќи дека и Хезболах мора да биде осуден во текстот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close