Русија бара пари и воена опрема од Кина, пишуваат американски медиуми

Руски пазар во Пекинг / фото: EPA-EFE/WU HONG

Американските весници „Фајненшл Тајмс“ и „Њујорк Тајмс“, повикувајќи се на неименувани претставници на властите во Вашингтон, објавија дека Русија побарала воена и економска помош од Кина.

„Фајненшл тајмс“ наведува дека Русија уште на почетокот од инвазијата врз Украина побарала кинеска воена опрема, без да наведе што точно Москва барала од Пекинг. Весникот наведува дека постојат индиции дека Кина можеби се подготвува да ѝ помогне на Русија.

„Њујорк Тајмс“, пак, објави дека Русија, исто така, сака и економска помош од Кина, за да го ублажи влијанието на санкциите.

Досега Кина се обидуваше да се претстави како неутрална во руско-украинскиот конфликт, но не ја осуди инвазијата и беше воздржана на гласањето по резолуцијата во ООН со која требаше да се осуди агресијата на Москва.

Претходно, советникот на американскиот претседател за национална безбедност, Џејк Саливан изјави дека американските власти го предупредиле Пекинг дека ќе има последици доколку Кина се обиде да и помогне на Русија да ги надомести загубите од западните санкции.

– Внимателно следиме во која мера Кина и пружа материјална и економска поддршка на Русија. Му пренесовме на Пекинг дека нема да толерираме или да дозволиме која било земја да и надомести Русија за нејзините економски загуби од западните санкции, истакна Саливан.

Во исто време, тој одби да одговори на прашањето дали САД се подготвени да воведат ограничувања за Пекинг доколку се обиде да и помогне на Русија да ги надомести економските и финансиските загуби од санкциите воведени од САД и нивните сојузници.

Видео на денот