„Ролан Гарос“: Доминик Тим елиминиран на стартот, Алкараз без проблеми против Коболи

фото: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Првиот светски рекет започна успешно на грен слем турнирот „Ролан Гарос“ во Париз, Карлос Алкараз ја оправда фаворитската улога против Флавио Коболи (квалификант).

Шпанецот го елиминираше Италијанецот со резултат 3:0 во сетови 6:0, 6:2 и 7:5 за скоро два часа игра.

Во следното коло Алкараз ќе игра против Таро Даниел од Јапонија кој во првото коло со 3:0 го совлада Австралиецот Кристофер О`Конел.

Рана елиминација доживеа поранешниот грен слем шампион Доминик Тим кој со 3:2 во сетови 6:3, 6:2, 6:7 (1), 4:6 и 6:2 загуби од Аргентинецот Педро Качин.

Следен противник на Качин ќе биде 15 носител Борна Чориќ од Хрватска кој со 3:1 го совлада Федерико Корија од Аргентина.

Ѓоковиќ убедливо славеше во првото коло на „Ролан Гарос“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот