РЕКОРД ВО РОМАНИЈА: 1.356 лица заразени со Ковид-19 за еден ден

Хоспитализирани се вкупно 7.265 лица, од кои 402 се на интензивна нега.

Во Романија во последните 24 часа од новиот коронавирус се заразиле 1.356 лица, што е нов рекорд по бројот на нови случаи за еден ден, соопштија денеска властите.

Како што се наведува, станува збор за случаи кои претходно немале позитивен тест, пренесува агенцијата Агерпрес.

Од последниот пресек, починале уште 35 лица, со што вкупниот број смртни случаи достигна 2.304.

Хоспитализирани се вкупно 7.265 лица, од кои 402 се на интензивна нега.

Романија има најлоша состојба во регионот од почетокот на епидемијата, со 49.591 случаи и 2.304 смртни случаи.

Прочитајте и...  На две недели до изборите во САД: Трамп во офанзива, Бајден во убедливо водство во анкетите

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар