Промовирани осум доктори на науки во Штип

Штип денеска со низа на мафестации го одбележува Денот на ослободувањето. Во штипската Библиотека „Гоце Делчев„ во рамки на Митровденските средби беа промовирани осум доктори на науки, кои со ова звање се стекнале во текот на годината.

„Жителите на истокот, најголеми жртви на трговија со луѓе во државата”, покажале резултатите од едногодишното истражување на штипјанката Надица Донева, за потребите на нејзината докторска дисертација, што беше една од денеска презентираните седум други.

Рутата оди од Исток кон Запад, истакна  Надица Донева, доктор на правни науки, а тие се превезуваат од овде кон западниот дел на Македонија каде се експлоатираат на најразлични начини.

– Мојата дисертација се однесува на Морфолошките и моторички димензии кај децата до пет години. Ја работев две години и врз основа на анализите треба да се направи понатамошна стратегија за физичкиот развој на децата- истакна Мирко Јакимовски, доктор по кинезологија.

Прочитајте и...  Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Нови доктори на науки се Силвана Жежова и Сашка Голомеова Лонгурова од техничките науки, Илија Милев од медицинските науки,  Мирко Јакимовски кинезитерапија, Надица Донева, Билјана Цоневска Гуњовска и Дијана Ѓорѓиева од правните науки.

Инаку, во Штип со титула доктор на науки се околу  250 граѓани. Нивниот број значително се зголеми со отворањето на Универзитетот „Гоце Делчев”. Вечерва на свечена седница на Советот на Општина Штип ќе биде доделено Ноемврското признание на пет добитници.

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат