Прогласена вонредна состојба на јапонскиот остров Хокаидо поради коронавирусот

Гувернерот на Хокаидо, Наомичи Сузуки изјави дека вонредната состојба ќе трае до средината на март.

На јапонскиот остров Хокаидо денеска е прогласена вонредна состојба поради брзото ширење на новиот коронавирус.

Гувернерот на Хокаидо, Наомичи Сузуки изјави дека вонредната состојба ќе трае до средината на март.

Сузуки, со заштитна маска на лицето, ги повика сите жители да останат дома овој викенд „затоа што тоа време е клучно за да не се влоши ситуацијата”.

– Требаше да го спречиме вирусот, но ситуацијата станува се позериозна – рече Сузуки.

– За да се заштитите себе си и вашите најблиски, воздржете се од излегување овој викенд – нагласи тој.

Бидејќи кон крајот на јануари беше регистриран првиот заразен, оваа островска префектура бележи постојан пораст на бројот на пациенти, а во последните денови темпото се забрзува.

Прочитајте и...  Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Хокаидо има 63 потврдени случаи на новиот коронавирус, вклучувајќи и два смртни случаи.

Експертите за јавно здравје и вируси изразија загриженост поради случувањата во Хокаидо, велејќи дека се појавиле инфекции за кои не се знае како се пренесени. Централната Влада испрати тим на експерти за да го истражи тоа.

Сузуки информира дека случаите на островот се зголемиле и оти шест лица биле позитивни на коронавирусот, откако биле на изложба во Китами сити, за каде постои сомнеж дека дошло до масовна инфекција.

Во услови на се поголеми критики на јавноста за начинот на кој се справува со кризата, премиерот Шинѕо Абе побара од училиштата во Јапонија да не работат до крајот на март.

Прочитајте и...  Понуда за туристи која не се одбива: Ќе ви платиме половина од патните трошоци, само дојдете!

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат