Приведени албански државјани, поради злоупотреба на туристички престој

Тројца албански државјани ќе бидат депортирани во матичната земја, откако биле приведени под сомнение дека работеле на гостиварското подрачје, а имале дозволи само за туристички престој. Во изминатиов период тие биле ангажирани за изведување градежни работи во мавровскиот крај.

Според СВР Тетово, вчера  околу  13 часот и 45 минути, во Маврово, полициски службеници на Одделение за внатрешни работи Гостивар ги привеле  Г.Ш.(36), К.Т.(32) и К.Т.(30). Тројцата се државјани на Република Албанија и има сомнение за злоупотреба на туристичкиот престој.

По приведувањето албанските државјани задржани се во Полициската станица Гостивар за натамошна постапка.

Прочитајте и...  Пред зграда во Кисела Вода нападната жена

Поврзани вести

Изречени над 200 санкции за прекршоци во сообраќајот во Чаир

Слободен печат

Пред зграда во Кисела Вода нападната жена

Слободен печат

Скопјанец починал на работното место

Слободен печат

Кривична пријава за Кичевец за „овозможување употреба на наркотични дроги”

Слободен печат

Поранешниот градоначалник на Чашка обвинет за злоупотреба на службената положба

Слободен печат

ФОТО: Претреси во Сингелиќ, пронајдени се пиштоли и куршуми

Слободен печат

Остави Коментар