Приведен сопственик на угостителски објект поради непочитување на мерките за спречување на ширење на ковид-19

Фото: МИА

Вчера во 19.10 часот, полициски службеници од СВР Тетово, во содејство со Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во угостителски објект на ул. ЈНА во Тетово, сопственост на С.Г.(37) од Тетово. При контролата било констатирано дека не биле почитувани протоколите за работа на угостителските објекти, односно на масите имало повеќе гости од дозволеното.

Сопственикот бил лишен од слобода и приведен во полициска станица, а по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот законик – „непостапување според здраствените прописи за време на епидемија”.

Видео на денот