Притвор за возачот што се обиде да побегне од полициска контрола

Полиција фото МИА

Според СВР Тетово, судија во претходна постапка на Основниот суд Гостивар на И.Б. (49) од гостиварското село Балиндол му определил мерка притвор од 8 дена.

Судија на претходна постапка определил мерка притвор за возачот кој во саботата се обиде да ѝ побегне од контрола на полицијата и физички нападна полицаец. Тој е пренесен во затворот „Шутка“.

Според СВР Тетово, судија во претходна постапка на Основниот суд Гостивар на И.Б. (49) од гостиварското село Балиндол му определил мерка притвор од 8 дена.

Тој е осомничен дека сторил кривично дело „напад на службено лице при вршење работи од областа на безбедноста”. И.Б. претходно доби пријава по член 383 став 1 од Кривичниот законик, од СВР Тетово.

По носењето на решението од гостиварскиот суд И. Б. е спроведен во Казнено-поправната установа Затвор “Скопје” во Скопје за издржување на притворот.

Осомничениот, на 24 април околу 17 часот  на улица „Браќа Ѓиновски” во Гостивар, нападнал полициски службеник додека извршувал службени дејства од областа на сообраќајот, по што И.Б.беше приведен и задржан во пол

Видео на денот