Tag : контрола

Вести Регион

Ердоган ќе ја заостри контролата врз социјалните медиуми

Слободен печат
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети денеска дека контролата на владата врз социјалните медиуми ќе биде зголемена по наводните навреди упатени кон неговата ќерка и...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Проговори поранешната девојка на принцот Хари – По шест години откри долго криена тајна – „Не сакав да бидам под ничија контрола“

Слободен печат
Принцот Хари пред венчавката со Меган Маркл имал разни љубови и врски. Меѓутоа најголемо внимание привлече неговата врска со британската манекенка и актерка Кресида Бонас....
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Ја одржавме епидемијата под контрола

Слободен печат
Исправени сме пред два избора – да се навикнеме безусловно да ги почитуваме мерките за заштита на здравјето кои се предуслов за нормализирање на состојбата...
Вести Македонија

Полицијата ќе ја зајакне контролата на спроведување на владините одлуки за заштита на здравјето и животот на граѓаните

Слободен печат
Од вчера е укинат полицискиот час. Но, и покрај олабавувањето на рестриктивните мерки, во сила остануваат препораките на Владата и Министерството за здравство за заштита...
Вести Економија

Ангеловска: Претпоставувам реакцијата на СБ е бидејќи се чека да се потпише овој заем

Слободен печат
Се ќе биде транспарентно, дописот од Светска банка е само уверување дека кога банката одобрила заем за Македонија ќе ја следи реализацијата на парите, вели министерката...
Вести Економија

Синдикатот за угостителство и туризам бара решавање на статусот на работниците

Слободен печат
Пријавување со полно работно време, плаќање прекувремена работа и работа за време на празник согласно Законот за работни односи, задолжителна исплата на К-15, бенифициран стаж и платен годишен...
Вести Македонија Слајдер

Филипче: Епидемијата апсолутно е под контрола

Горан Наумовски
Денеска се регистрирани 50 оздравени пациенти, а двајца пациенти во болницата „8 Септември“ починаа. Во изминативе 24 часа направени се 533 тестирања, со што бројот...
Вести Свет

Русија и понуди на Америка продолжување на договорот „Нов старт“

Слободен печат
Продолжување на договорот „Нов старт“ на уште пед години и понуди Русија на Америка, а со овој договор се предвидува и воспоставување нови механизми на...
Вести Свет

„Фејсбук“ доби одбор кој ќе има моќ да го замени Цукерберг

Слободен печат
Компанијата „Фејсбук“ основаше нов надзорен одбор кој ќе ги надгледува содржините на оваа социјална мрежа, а меѓу членовите на ова тело ќе се најдат лица...
Вести Македонија Слајдер

Здравствен инспекторат го „чешла” Куманово: Кој ќе понесе одговорност што половина влада е во самоизолација?

Државниот санитарен и здравствен инспекторат денеска врши увид за да се утврди дали градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски или можеби некој друг, ќе понесе одговорност...