Премиерот Заев ги претстави замениците-министри во Собрание (ВИДЕО)

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев во Собранието на Република Северна Македонија, на седницата на која се гласа за заменици-министри ги предложи следните кандидати:

Башким Хасани, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за одбрана,

Назим Буши, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за внатрешни работи,

Димитар Ковачевски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за финансии,

Агим Нухиу, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за правда,

Илхан Рахман, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците,

Фатмире Исаки, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за надворешни работи,

Прочитајте и...  Словенечкиот министер со кого Османи имаше средба, позитивен на коронавирус

Зоран Маневски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за економија,

Трајан Димковски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство,

Илир Хасани, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за здравство,

Арафат Шабани, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за образование и наука,

Енвер Хусејин, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за труд и социјална политика,

Зоран Димитровски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за локална самоуправа,

Седат Сулејмани, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за култура,

Александар Бајдевски, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за информатичко општество и администрација,

Прочитајте и...  Заразата со ковид-19 забрзано се шири во Осло

Беким Реџепи, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за транспорт и врски и

Христина Оџаклиеска, за заменик на министерот кој раководи со Министерството за животна средина и просторно планирање.

Премиерот Заев на говорницата, им се обрати на пратениците истакнувајќи увереност дека предложените кандидати, совесно и со најголема посветеност и одговорност, ќе ги извршуваат своите работни обврски согласно законот и определбите на Владата на Република Северна Македонија за остварување на нејзината Програма и за остварување на стратешките интереси на Република Северна Македонија од интерес на граѓаните.

Поврзани вести

Казнети 983 лица кои не носеле маска

Слободен печат

Полскиот претседател Анджеј Дуда позитивен на коронавирус

Слободен печат

Во Парагвај пронајдени тела во фаза на распаѓање кои пристигнале во контејнер од Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Наскоро ќе ставиме крај на пандемијата, Бајден ја преувеличува ситуацијата

Слободен печат

Георгиевски: Историската комисија има направено големо поместување напред

Слободен печат

Стојанов: Треба да се почитуваат мерките за да не се оптерети премногу здравствениот систем

МИА

Остави Коментар