8 C
Скопје

Прекин на струја ги „скокнал“ вредностите на ПМ 10 во Кичево, еве како

 Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека високите вредности на ПМ 10 суспендираните честички кои пред кратко време се појавија на мерното место во Кичево се резултат на стабилизација на мерниот инструмент по настанат прекин со напојување со електрична енергија на тамошната автоматска мониторинг станица за квалитет на амбиентен воздух, во периодот од 15 до 19 часот.

При тоа,  како што соопшти вечерва Министерството, настанат е прекин во мерењата на сите параметри за квалитет на воздух вклучувајќи ги и мерењата на концентрацијата на ПМ 10 честичките.

По доаѓањето на електричната енергија мерните инструменти се рестартирани, а појавените високи вредности на измерени концентрации на суспендираните ПМ честички се случија поради процесот на стабилизација на инструментот по неговото повторно ставање во функција и се невалидни, појаснува во соопштение МЖСПП.

Прочитајте и...  🔴 СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7.30 до 10.30 е во тек!

Поврзани вести

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Слободен печат

Во услови на пандемија е забележано зголемување на депресијата и анксиозноста кај новинарите кои работат од дома

Слободен печат

Тихановскаја: Подготвена сум да ја предводам Белорусија

Слободен печат

Кај дебранец пронајдени марихуана и хероин

МИА Агенција

Белгија од следниот месец приоритетно ќе вакцинира 340.000 луѓе

Слободен печат

ССМ: Измените во ЗРО не одат во прилог недела да биде неработен ден

Слободен печат

Остави Коментар