Познати имињата на пет кандидати за наследник на Бартомеу

Се очекува во трката да се вклучат уште најмалку две имиња.

Оставката на Хосеп Марија Бартомеу и понатаму е ударна вест во шпанската јавност која веднаш започна да истражува кои се можните наследници на претседателската функција.

Клубот моментно се наоѓа во рацете на преодна управа чија обврска е да распише претседателски избори на најрано 40, а највеќе 90 дена.
Поради тоа кандидатите за претседател веќе се подоготвуваат за кампањата, а медиумите досега дознаа пет имиња кои сигурно ќе бидат во трката за челник на Барселона, тоа се Виктор Фонт, Тони Фреич, Жорди Фаре, Аугусти Бенедито и Луис Фернандез Ала, а треба да се вклучат уште најмалку две имиња.

Поранешниот претседател на клубот Емили Русо сè уште официјално не ја објави својата кандидатура иако во медиумите најави таква можност. Второто име е далеку попознато, тоа е Жоан Лапорта кој веќе беше претседател на Барселона. Можно е во трката да се вклучат и поранешниот претседател на Каталонија, Жорди Роче и бизнисменот Жоан Росел, пишува „Мундо Депортиво“.

Прочитајте и...  Најлош старт на Арсенал од 1981 година, Мурињо ќе му „пресуди“ на Артета!?

Според „Мундо Депортиво“ засега најголем фаворит е Виктор Фонт кој зад себе има голема поддршка од клупските легенди, Чави Ернандез, Карлес Пујол како и на Жорди Кројф. Доколку биде избран за претседател, Фонт најави дека Чави ќе биде новиот тренер на Барселона, додека Пујол и Кројф како и Андрес Иниеста кога ќе ја заврши кариерата ќе добијат место во управата.

Шанси да го наследи Баротмеу му се даваат и на Аугусти Бенедито кој веќе се кандидираше на изборите во 2010 и 2015 година но беше поразен од Сандро Росел и токму од Бартомеу. Бенедито и најпознат по тоа што ја покрена кампањата на собирање на потписи за рефенндум на кој требаше да се гласа за недоверба.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Што се случува со Арсенал, „волците“ го освоија Лондон!

Поврзани вести

Батум го напушти Шарлот, следна цел освојување на НБА титулата!?

Слободен печат

Докторот на Марадона: Горд сум на сè што направив, немам што да кријам!

Слободен печат

Најлош старт на Арсенал од 1981 година, Мурињо ќе му „пресуди“ на Артета!?

Слободен печат

Ѓоковиќ се приближува до рекордот на Федерер!

Слободен печат

ВИДЕО: Неверојатно, Меси постигна скоро ист гол како Марадона!

Слободен печат

ВИДЕО | Наташа Андонова: Во женскиот фудбал треба да се вложува многу, со новиот претседател работите тргнаа на подобро

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian